Radyasyon uygulaması ve immediyat dentin kaplama prosedürünün farklı CAD/CAM blokların bağlanma dayanımına etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of radiation application and immediate dentin seali̇ng procedure on the bond strength of different CAD/CAM blocks
- Tez No: 868366
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE GÖNCÜ BAŞARAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Amaç: Bu çalışmada radyasyon uygulaması ve immediyat dentin kaplama prosedürlerinin farklı CAD/CAM materyalerinin bağlanma dayanımına etkisinin karşılaştırılmış ve başarısızlık türleri değerlendirilmiştir. Gereç ve Yöntemler: Çalışmamızda 120 adet diş örneği radyasyon uygulamasına göre radyasyon(+), radyasyon(-) immediyat dentin kaplama (IDS) prosedürünü göre; IDS-1 (Prepare dentin yüzeyine hemen adeziv bonding uygulanıp aynı seansta daimi simantasyon) IDS-2 (prepare dentin yüzeyine hemen adeziv bondin uygulanıp bir süre sonra daimi simantasyon), DDS (prepare dentin yüzeyine adeziv bonding uygulanmayıp bir süre sonra daimi simantasyon) ve materyale göre ise Celtra Duo (Sirona Dentsply, Milford, DE, USA), IPS e-max CAD (İvoclar Vivadent, Schaan, Liechtenstein), gruplarına ayrılıp, 12 farklı kombinasyon oluşturularak bağlanma dayanımı üzerine etkileri araştırılmıştır. Radyasyon uygulamaları, radyasyon onkolojisi bölümünde bulunan lineer hızlandırıcı Elekta Synergy Platform Linac cihazı ile uygulanmıştır. Dişlere uygulanan doz, baş boyun radyoterapisi hastalarına uygulanan tedavi dozu göz önüne alınarak günde 2 Gy, haftada 5 gün, 6 hafta boyunca toplam minimum 60 Gy (2 Gy x 30 fraksiyonel doz) olarak belirlenmiştir. IDS yöntemlerinde, G2 üniversal bond (GC, Corporation, Tokyo, Japonya), simantasyonda G-Cem veener light cure rezin GC, Corporation, Tokyo, Japonya) siman kullanılmıştır. Blok materyalleri Microcut 201 (seri no:2015/ Bursa) mikrokesim cihazında 1,2 mm' lik kesitlerde bölünmüştür. Örneklere termal siklüs cihazında 10.000 siklus (Thermocycler 1100, SD Mechatronik, Germany) yaşlandırılmıştır. Bağlanma dayanımı Lloyd Irx ınsttruments üniversal test cihazında ölçülmüş, başarısızlık türlerini incelemesi ışık mikroskobunda (Leica M27.5) yapılmıştır. Yüzey morfolojisi için taramalı elektron mikroskobu (SEM) (Leo-1430 VP) kullanılarak analiz edilmiştir. Veriler IBM SPSS V23 ve Minitab V14 ile analiz edilmiştir. Verilerin normal dağılıma uygunluğu Shapiro Wilk testi ile incelenmiştir. Bulgular: Çalışmamızda Radyasyon, materyal ve dentin kaplama prosedürü etkileşimine göre bağlanma dayanımları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık elde edilmemiştir (p=0,755). Radyasyon uygulamasına göre bağlanma dayanımının ortalama değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık görülmüştür (p=0,278).
Özet (Çeviri)
Purpose: The effects of radiation application and immediate dentin coating procedure on the bond strength of different CAD/CAM materials were compared and failure types were evaluated ın this study. Material and Methods: In this study, 120 teeth samples were collected according to radiation application, radiation(+), radiation (-) and immediate dentin closure (IDS) procedure; IDS-1 (immediate dentin sealing is applied to the restorations and cemented in the same session), IDS-2 (immediate dentin coating is applied to the restorations and cemented after a while), DDS (conventional cementation) and according to the material, Celtra Duo (Sirona Dentsply, Milford, DE, USA). IPS e-max CAD (Ivoclar Vivadent, Schaan, Liechtenstein), were divided into groups and their effects on bond strength were investigated by creating 12 different combinations. Radiation applications were applied with the linear accelerator Elekta Synergy Platform Linac device located in the radiation oncology department. The dose applied to the teeth was determined as 2 Gy per day, 5 days a week, for 6 weeks, with a total minimum of 60 Gy (2 Gy x 30 fractional dose), taking into account the treatment dose applied to head and neck radiotherapy patients. In IDS methods, G2 universal bond (GC, Corporation, Tokyo, Japan) cement was used, and G-Cem veener light cure resin GC, Corporation, Tokyo, Japan) cement was used in cementation. Block materials were prepared on the Microcut 201 (serial no: 2015/ Bursa) microcutting device. The samples were aged for 10,000 cycles in a thermal cycler (Thermocycler 1100, SD Mechatronik, Germany). Bond strength was measured on the Lloyd Irx instruments universal testing device, and failure types were examined under a light microscope (Leica M27.5). It was analyzed for surface morphology using scanning electron microscopy (SEM) (Leo-1430 VP). Data were analyzed with IBM SPSS V23 and Minitab V14. The suitability of the data for normal distribution was examined with the Shapiro Wilk test. Results: In our study, no statistically significant difference was found between bond strengths according to the interaction of radiation, material and dentin coating procedure (p = 0.755). A statistically significant difference was observed between the average values of bond strength according to radiation (p = 0.278).