The 'outsider' entrepreneurs: the role of founders' immigrant status in the internationalization and performance of high technology new ventures
'Dışarıdan gelen' girişimciler: kurucuların göçmen statüsünün yüksek teknolojili yeni girişimlerin uluslararası kimlikleri ve performansları üzerindeki rolü
- Tez No: 868367
- Danışmanlar: PROF. DR. HARRY SAPIENZA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Minnesota
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Strateji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Girişimcilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
İş kurucularının genç şirketlerde strateji ve performansı etkilediği iyi bilinse de, kurucuların göçmen statüsünün erken uluslararasılaşma veya yeni yüksek teknoloji girişimlerinin hayatta kalması ve büyümesi üzerindeki etkisi hakkında çok az şey bilinmektedir. Geleneksel olarak, göçmen girişimcilerin, kabul edildikleri ülkede kaynaklara ve pazarlara sınırlı erişimleri olduğu için yerel girişimcilere göre dezavantajlı oldukları varsayılmıştır. Bu makalede, kurucuların işlerini başlattıkları sosyal bağlamdaki yabancılığına atıfta bulunan“dışarılık”kavramını kullanıyorum. Firmanın davranışsal teorisine dayanarak, girişimcilerin dışarılık statüsünün yerel olarak bazı dezavantajlar taşıyabileceğini, ancak bu statünün uluslararası çabalara teşvik ve bu tür çabaların gelişmesini sağlamak için içgörüler sunabileceğini savunuyorum. Ampirik analizlerde, ABD'deki yeni kurulan yüksek teknoloji girişimleri üzerine Kauffman Firma Anketi'ni kullanıyorum. Sonuçlarım, dışarılığa sahip kurucuları olan yeni yüksek teknoloji girişimlerinin erken uluslararasılaşma olasılığının daha yüksek olduğunu ve yerel kuruculara sahip firmalara göre daha geniş coğrafi pazarlarda faaliyet gösterdiğini gösteriyor. Sonuçlar ayrıca göçmen statüsünün uluslararası yeni girişimlerin hayatta kalma ve büyümesi üzerinde olumsuz bir etkisi olduğunu gösteriyor.
Özet (Çeviri)
While it is well-established that founders influence strategies and performance in young companies, little is known about the influence of founders‟ immigrant status on the early internationalization or the survival and growth of new high technology ventures. Traditionally, it has been assumed that immigrant entrepreneurs are disadvantaged relative to local entrepreneurs because they have limited access to resources and markets in their country of adoption. In this paper, I use the concept of outsiderness, which refers to the foreignness of founders in the social context in which they start their businesses. By drawing on the behavioral theory of the firm, I argue that although outsider status of entrepreneurs may convey some disadvantages domestically, this very status may serve both as a spur to encourage international efforts and insights to allow such efforts to flourish. In the empirical analyses, I use the Kauffman Firm Survey on newly founded high technology ventures in the U.S. My results show that new high-tech ventures with outsider founders are more likely to internationalize early, and to operate in wider geographic markets relative to firms with native founders. Results also show that immigrant status has a negative effect on the survival and growth of international new ventures.