Model membranların farklı elektrik alanlar altında incelenmesi
Investigation of model membranes under different electric fields
- Tez No: 868375
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN BİLGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematiksel Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tezde model membranlar üzerinde elektrik alan uygulamaları gerçekleştirilerek, model membran yapılarındaki etkileri incelenmiştir. Biyolojik ve model membranlar günümüzde çok çalışılan konulardandır. Bugüne kadar biyolojik membranlar için elektrik alan kullanılarak birçok araştırma yapılmıştır. Özellikle kanserli tümörler elektrik alan kullanılarak yok edilmeye çalışılmıştır. Bu çalışmalar sonucunda, uygun elektrik alan değerleri ile de tümör hücrelerinin azaldığı görülmüştür. Model membranlar için bu tarz uygulamalar yeterli miktarda çalışılmamıştır. Elektrik alanının model membranlar üzerindeki etkilerini gözlemleyebilmek amacıyla, farklı elektrik alanları üretebilen cihazın geliştirmesi üzerine çalışılmıştır. Yükselteç devreleri, mikrodenetleyiciler, sinyal jeneratör modülleri gibi elektronik bileşenler sayesinde, genlik ve frekans değerleri ayarlanabilen elektrik alan üreteci geliştirilmiştir. Üretilen cihaz ile elektrik alanın model membranlar üzerindeki etkileri incelenerek yanıtlar elde edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca geliştirilen cihazı ile, tez çalışmasından sonra model membranlar üzerine gerçekleştirilebilecek yeni laboratuvar çalışmalarının da önü açılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, electric field applications were performed on model membranes and their effects on model membrane structures were investigated. Biological and model membranes are among the most studied topics today. To date, many researches have been conducted using electric fields for biological membranes. Especially cancerous tumors have been tried to be destroyed by using electric field. As a result of these studies, it was observed that tumor cells decreased with appropriate electric field values. Such applications for model membranes have not been sufficiently studied. In order to observe the effects of electric field on model membranes, the development of a device capable of generating different electric fields was studied. Thanks to electronic components such as amplifier circuits, microcontrollers, signal generator modules, an electric field generator with adjustable amplitude and frequency values was developed. With the device produced, the effects of the electric field on the model membranes were examined and responses were tried to be obtained. In addition, the developed device paved the way for new laboratory studies that can be carried out on model membranes after this thesis.