Siyatik sinir crush hasarı oluşturulmuş farelerde elektro-akupunktur ve fiziksel egzersizin terapötik etkisinin araştırılması
Investigation of the therapeutic effect of electro-acupuncture and physical exercise in mice with sciatic nerve crush damage
- Tez No: 868390
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ÜSTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Periferik sinir hasarının görülme sıklığı yüksektir. Etkilenen uzuvda duyu ve motor fonksiyonların kısmen veya tamamen kaybı, fiziksel sakatlık ve nöropatik ağrı gelişebilir. Bu durum, yaşam kalitesini etkileyebilir, iş kaybına ve ekonomik sorunlara ve psikolojik travmalara yol açabilir. Normal koşullarda, yaralanan periferik sinirler, hedef organlarını yenileme ve yeniden sinirlendirme kapasitesine sahiptir. Ancak, modern teşhis prosedürlerine, farmakolojik, elektriksel, hücre bazlı, lazer tedavileri dahil olmak üzere çeşitli cerrahi olmayan yaklaşımlar ve gelişmiş mikrocerrahi tekniklere rağmen periferik sinir onarımı sonrası fonksiyonel iyileşme genellikle tatmin edici seviyede değildir. Bu çalışma, ezilme hasarı oluşturulan siyatik sinir fare modelinde fiziksel egzersiz ile elektroakupunktur uygulamalarının, rejenerasyonu ve fonksiyonel iyileşmeyi desteklemedeki rollerini karşılaştırmak için tasarlanmıştır. Bu çalışma için 50 fare; Kontrol, Ezilme Hasarı, Ezilme Hasarı+Egzersiz, Ezilme Hasarı+Elektroakupunktur ve Ezilme Hasarı+Egzersiz+Elektroakupunktur (kombine tedavi) olmak üzere beş gruba randomize (n=10) atandı. Kontrol grubu dışındaki farelerin sol uyluk bölgesinde siyatik sinir ezilme hasarı oluşturuldu. Hasar sonrası rejenerasyon ve fonksiyonel iyileşmeyi tetiklemek için; hayvanlara haftada 5 gün 6 hafta 10 m/dk hızla 30 dakika koşu bandında aerobik egzersiz yaptırıldı. Haftada 3 gün, 13 seans hasarlı arka bacaktaki GB30 ve GB34 akupunktur noktalarına elektroakupunktur uygulandı. Fonksiyonel duyusal iyileşme, termal hiperaljezi ve tail flick testleri ile değerlendirildi. Fonksiyonel motor iyileşme, siyatik fonksiyon indeksi (SFI) ve elektromiyografi testleri ile değerlendirildi. Yapısal olarak siyatik sinir ve kas dokusundaki dejeneratif ve rejeneratif değişiklikler immünofloresan görüntüleme yöntemi ve ImageJ yazılımı ile değerlendirildi. Tüm tedavi gruplarında anlamlı seviyede duyusal ve motor fonksiyon iyileşmesi, yapısal olarak nörofilamentte (akson iskeleti) ve asetilkolin reseptörlerinde daha iyi ekspresyon ve rejenerasyon görüldü. Fiziksel egzersiz ve elektroakupunkturun birlikte uygulandığı kombine tedavi en erken ve en etkin tedavi sağlamasıyla tedavi başarısını daha da artırdı. Terapötik etkinliğin moleküler mekanizmalarının aydınlatılabilmesi için daha ileri preklinik ve klinik çalışmaların yapılması önerilir.
Özet (Çeviri)
The incidence of peripheral nerve damage is high. Partial or complete loss of sensory and motor functions, physical disability and neuropathic pain may develop in the affected limb. This can affect quality of life, lead to loss of work, economic problems and psychological trauma. Under normal conditions, injured peripheral nerves can regenerate and reinnervate their target organs. However, despite modern diagnostic procedures, various non-surgical approaches including pharmacological, electrical, cell-based, cell-based, laser therapies, and advanced microsurgical techniques, functional recovery after peripheral nerve repair is often unsatisfactory. This study was designed to compare the roles of physical exercise and electroacupuncture in promoting regeneration and functional recovery in a mouse model of a crushed sciatic nerve. For this study, 50 mice were randomly assigned (n=10) to five groups as Control, Crush Injury, Crush Injury+Exercise, Crush Injury+Electroacupuncture and Crush Injury+Exercise+Electroacupuncture (combined treatment). Sciatic nerve crush injury was induced in the left thigh region of mice except the control group. To trigger regeneration and functional recovery after the injury, animals were subjected to aerobic exercise on a treadmill for 30 minutes at a speed of 10 m/min, 5 days a week for 6 weeks. Electroacupuncture was applied to acupuncture points GB30 and GB34 in the damaged hind leg for 13 sessions 3 days a week. Functional sensory recovery was evaluated by thermal hyperalgesia and tail flick tests. Functional motor improvement was evaluated by sciatic function index (SFI) and electromyography tests. Structurally, degenerative and regenerative changes in sciatic nerve and muscle tissue were evaluated by immunofluorescence imaging and ImageJ software. All treatment groups showed significant improvement in sensory and motor function, structurally better expression and regeneration of neurofilament (axon skeleton) and acetylcholine receptors. Combined treatment with physical exercise and electroacupuncture provided the earliest and most effective treatment, further increasing treatment success. Further preclinical and clinical studies are recommended to elucidate the molecular mechanisms of therapeutic efficacy.