Hemodiyaliz hastalarında; arter sertliği ile monosit/HDL oranı ve trigliserit/glukoz indeksi arasındaki ilişki
The relationship between arterial stiffness and monocyte/HDL ratio and triglyceride/glucose index in hemodialysis patients
- Tez No: 868409
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN GÜNGÖR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Giriş ve Amaç: Kronik böbrek hastalarında kardiyovasküler hastalıklar önemli bir mortalite ve morbidite nedenidir. Kardiyovasküler hastalık gelişiminde arteriyel sertlik ve buna sebep olabilen kronik inflamatuar süreç de rol almaktadır. Arteriyel sertlik; Amerika Kalp Cemiyeti ve Avrupa Hipertansiyon Derneği tarafından nabız dalga hızına göre tanımlanan değerlere göre belirlenebilmektedir. Birer inflamasyon belirteci olarak Monosit/HDL (MHR) oranı ve Trigliserit/Glukoz (TyG) indeksi; rutinde görülebilen basit bir şekilde hesaplanabilen parametrelerdir. Bu parametrelerin arteriyel sertlik ile olan ilişkisi diyaliz dışı hastalarda gösterilmiştir. Biz de çalışmamızda hemodiyaliz hastalarında arteryel sertlik ile inflamatuar belirteçler olan MHR ve TyG düzeylerinin ilişkisini inceledik. Aralarında kurulabilecek bir ilişki ile kardiyovasküler hastalık gelişiminin öngörülebilmesi ve önlenebilirliği açısından literatüre katkı sunmayı amaçladık. Materyal ve Metod: Bu çalışmaya Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Nefroloji Bilim Dalı tarafından takip edilen, en az 3 aydır rutin hemodiyaliz tedavisi alan ve lipid düşürücü herhangi bir ilaç kullanımı olmayan 120 hasta dahil edildi. Dahil edilen tüm hastaların arteriyel sertlik ölçümüleri (PWV: nabız dalga hızı, AUG: augmentasyon indeksi) noninvaziv bir yöntem olan Mobil-O-Graph cihazı ile yapıldı, eş zamanlı MHR ve TyG hesaplamak için tam kan sayımı ve biyokimyasal kan tetkikleri hasta dosyasından alındı. Bulgular: Çalışmaya katılan 120 hastanın 29 (%24,16)'unda arteriyel sertlik saptandı. 120 hastanın yaş ortalaması 52,32 ± 15,06 yıl idi. Arteryel sertliği olan grubun yaş ortalaması 67,58 ± 6,92 yıl iken arteryel sertliği olmayan grubun yaş ortalaması 47,46 ± 13,65 yıl olarak görüldü.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Cardiovascular disease is an important cause of mortality and morbidity in patients with chronic kidney disease. Arterial stiffness and the chronic inflammatory process that can cause it also play a role in the development of cardiovascular disease. Arterial stiffness can be determined according to values defined by the American Heart Association and the European Society of Hypertension based on pulse wave velocity. The Monocyte/HDL (MHR) ratio and the Triglyceride/Glucose (TyG) index as markers of inflammation are parameters that can be calculated in a simple way that can be seen in routine. The association of these parameters with arterial stiffness has been shown in non-dialyzed patients. In our study, we examined the relationship between arterial stiffness and inflammatory markers MHR and TyG levels in hemodialysis patients. We aimed to contribute to the literature in terms of predicting and preventing the development of cardiovascular disease by establishing a relationship between them. Materials and Methods: This study included 120 patients who were followed up by the Department of Nephrology, Kahramanmaraş Sütçü İmam University Faculty of Medicine Hospital, received routine hemodialysis treatment for at least 3 months and were not taking any lipid-lowering medication. Arterial stiffness measurements (PWV: pulse wave velocity, AUG: augmentation index) were performed with the Mobil-O-Graph device, a noninvasive method, and complete blood count and biochemical blood tests were obtained from the patient file to calculate MHR and TyG simultaneously. Results: Arterial stiffness was detected in 29 (24.16%) of 120 patients. The mean age of 120 patients was 52.32 ± 15.06 years. The mean age of the group with arterial stiffness was 67.58 ± 6.92 years, while the mean age of the group without arterial stiffness was 47.46 ± 13.65 years.