Gastroözofageal reflü nedeniyle antireflü cerrahiuygulanmış çocukların kısa ve orta dönem takip sonuçları
Short and mid-term follow-up results of children whounderwent anti-reflux surgery for gastroesophagealreflux
- Tez No: 868434
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM ULUKAYA DURAKBAŞA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH) olan çocuklarda cerrahi tedavi seçenekleri arasında konvansiyonel, laparoskopik, robotik ve endoskopik antireflü girişimler yer alır. Bu çalışmada, GÖRH tanısıyla antireflü cerrahi uygulanan hastalarda, kısa, orta dönem sonuçların objektif olarak göstererek değerlendirmesi amaçlandı. Kliniğimizde Nisan-2011 ile Aralık-2021 tarihlerinde antireflü cerrahi uygulanmış olan 117 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri, eşlikçi hastalıklar, radyolojik görüntülemeleri, uygulanan tedaviler (konservatif veya cerrahi) ile poliklinik girişleri ve klinik yatış kayıtları retrospektif olarak hastane veri tabanı ve dosyalarından elde edilerek kaydedildi. Çalışma verileri 2x2 gözlerde Pearson Ki Kare Testi ile karşılaştırıldı. Nonparametrik değişkenler Mann Whitney U Testi kullanıldı. Çalışmanın etik kurul onayı İstanbul Medeniyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurulu'nun 19/10/2022 tarihli 2022/0613 sayılı kararı ile alındı. Çalışmamıza yaş ortalaması 5,5±4,5 (0,3-18) yıl olan 117 hasta dahil edildi. Hastaların 64'ü erkek (%54,7) 53'ü kızdı (%45,3). GÖRH tanısında 24 saatlik pH monitörizasyonu (%73,33), GÖR sintigrafisi (%43,34), kontrastlı üst pasaj grafisi (%46,67), mide boşalım sintigrafisi (%51) ve özofagogastroskopi (%64,17) kullanılmıştı. Hastaların 29'una açık Nissen, 1'ine açık Toupet, 1'ine açık Boix-Ochoa, 54'üne laparoskopik Nissen ve 35'ine laparoskopik Nissen Rossetti cerrahisi uygulandı. 5 hastada (%4,2) erken mortalite, 3 hastada (%2,5) redo cerrahi gerçekleşmişti. Sekiz hastada major (%6,67) komplikasyon görülmüştür. 0-30 gün takipli 7 hasta (%5,98), 31-365 gün takipli 9 hasta (%7,69), ve >365 gün takipli 101 hasta (%86,32) bulunmaktadır. Erken dönem eksitus olan 5 hasta ve takibi olmayan 2 hasta hariç, 110 hastanın ortalama takip süresi 3,50±2,57 (0,08-11,75) yıldır. Hayatta kalma oranı 87 hastayla %74,3'tür.
Özet (Çeviri)
Surgical treatment options in children with gastroesophageal reflux disease (GERD) include conventional, laparoscopic, robotic and endoscopic antireflux procedures. The aim of this study was to objectively evaluate the short- and mid-term results in patients who underwent antireflux surgery for GERD. A total of 117 patients who underwent antireflux surgery in our clinic between April-2011 and December-2021 were included in the study. Demographic characteristics, comorbidities, radiologic imaging, treatments (conservative or surgical), outpatient clinic visits and hospital admissions records were retrospectively obtained from the hospital database and files. Study data were compared with Pearson Chi-Square Test in 2x2 tables. Mann Whitney U Test was used for nonparametric variables. The study was approved by the Istanbul Medeniyet University Faculty of Medicine Ethics Committee on October 19, 2022, with the aproval number 2022/0613. A total of 117 patients, 64 males (54.7%) and 53 females (45.3%) with a mean age of 5.5±4.5(0.3-18) years, were included in our study. Results of 24-hour pH monitoring (73.33%), GER scintigraphy (43.34%), upper gastrointestinal series (46.67%), gastric emptying scintigraphy (51%), esophagogastroscopy (64.17%) were evaluated. Open Nissen surgery was performed in 29 patients, open Toupet surgery in 1 patient, open Boix-Ochoa surgery in 1 patient, laparoscopic Nissen surgery in 54 patients and laparoscopic Nissen Rossetti surgery in 35 patients. Early mortality occurred in 5 patients (4.2%), and redo surgery was performed in 3 patients (2.5%). Major complications were observed in 8 patients (6.67%). Seven patients (5.98%) were followed up for 0-30 days, 9 patients (7.69%) for 31- 365 days, and 101 patients (86.32%) for more than 365 days. Excluding 5 patients with early mortality and 2 patients lost to follow-up, the mean follow-up duration for the remaining xiv 110 patients was 3.50±2.57 (range: 0.08-11.75) years, with a survival rate of 74.3%. Laparoscopic patients started full enteral nutrition earlier than open patients, were discharged earlier and experienced fewer complications. Antireflux surgery significantly reduced the use of antireflux medication and frequent lung infections in patients. Tytgat (visual) and Knuff&Leape (histopathologic) classification showed a decrease in stages 2,3,4 and an increase in stages 0,1. Although not statistically significant, it has reduced the severity of the disease. Despite improvements seen in endoscopic evaluations, the detection of reflux esophagitis on histopathological examination remains important in GERD. We recommend obtaining esophageal biopsies in children with normal endoscopic findings or no compatible symptoms of GERD, if endoscopy is performed or planned. We also recommend routine esophagogastroduodenoscopy and esophageal biopsy in the first year postoperatively for all patients who have undergone antireflux surgery. Although the number of cases in our study is limited, positive results have been observed. We believe that esophagogastroduodenoscopy and mucosal biopsy are the best methods for demonstrating and evaluating gastroesophageal reflux disease and the effectiveness of existing fundoplication. We anticipate that this will be supported statistically in future studies. Our study results showed that antireflux surgery reduced the incidence of pulmonary infections and the use of antireflux medication. However, postoperative morbidity and mortality were observed in this group of patients with high rates of co-morbidities. Regardless of the underlying disease, we believe that the indication for surgery in children evaluated for antireflux surgery should be supported by objective diagnostic methods, for example, antireflux surgery should not be performed as a routine procedure during gastrostomy. Despite the improvements in endoscopic imaging, the detection of reflux esophagitis on histopathologic examination is important in GERD. We recommend esophageal biopsy even in patients with normal endoscopic appearance if endoscopic examination has been or will be performed. We recommend routine evaluation of the mucosa and anatomy by esophagogastroscopy and histopathologic examination by esophageal biopsy in the first postoperative year in all patients who have undergone antireflux surgery. In our study, although the number of cases was small, favorable results were observed.