Betonarme bir yapının farklı zemin türlerini dikkate alarak zaman tanım alanında doğrusal olmayan analizlerinin karşılaştırılması
Comparison of nonlinear time history analyses of a reinforced concrete structure considering different soil types
- Tez No: 868445
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez çalışmasının amacı; 8 katlı betonarme bir yapının İzmir Bornova Ovası'nın farklı iki zemin türünde bulunması senaryosuna göre, 30 Ekim 2020 Sisam Depremi'nin bu istasyonlardaki deprem kayıtlarıyla STA4CAD sonlu elemanlar programında zaman tanım alanında nonlinear analizi ve bu analiz sonucunda zemin-yapı etkileşimini, taban kesme kuvveti ve deplasman değişimlerini karşılaştırmayı hedeflemektedir. Tez çalışmasında önemli kavramlar açıklanıp, ülkemizin deprem kuşağında yer almasıyla birlikte deprem mühendisliğinin öneminden bahsedilmiştir. Daha sonra yapısal analiz yöntemleri ve zemin türlerinin deprem davranışları açıklanmıştır. Ardından İzmir'in depremselliğinden ve tektoniğinden bahsedilip 30 Ekim 2020 Sisam Depremi sonuçları ve etkileriyle araştırılmıştır. İzmir'de mevcut yapı stoğu ve depremsellikle ilgili çalışmalara da değinilmiştir. Analiz sonucunda taban kesme kuvvetinin daha zayıf zemin grubunda yaklaşık ortalama %32 arttığı, yani Sisam Depremi'nde zayıf zemindeki yapının %32 daha fazla deprem yükü aldığı tespit edilmiştir. Katlara etkiyen kesme kuvvetlerinin de üst katlardan zemin katlara doğru beklenildiği gibi artış gösterdiği saptanmıştır. Yapının en üst kattaki düğümünün deplasman değerlerinin zayıf zeminde yaklaşık %70 arttığı görülmüştür. Tez sonucunda zeminlerin yapı stabilitesi açısından öneminin ortaya çıktığı vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to perform a nonlinear analysis in the field of time definition on the finite element program with 30 October 2020 the earthquake of Sisam records at stations of an 8-storey reinforced concrete structure built on two different ground in the Bornova Plain of Izmir. As a result of this analysis, it aims to compare the ground-structure interaction, base shear force and displacement. In the thesis study, important concepts were explained and the importance of earthquake engineering was mentioned along with the fact that our country is located in the earthquake belt. Then, the methods of structural analysis and the earthquake behavior of the soil types were explained, the seismicity and tectonics of Izmir were mentioned. The results and effects of the 2020 Samos Earthquake were investigated. As a result of the analysis, it was found that the base shear force increased by about 32% on weak ground. It was found that the shear forces affecting the floors also increased as expected from the upper floors to the ground floors. It has been observed that the displacement values of the top floor node of the structure, increase by about 70% on weak ground. As a result of the thesis, it was emphasized that the importance of grounds in terms of structure stability was revealed.