Dört rotorlu bir hava aracının parametrelerinin optimizasyonu ve otonom kontrolü
Optimization of parameters and autonomous control of aquadrotor aircraft
  1. Tez No: 868453
  2. Yazar: MUHARREM SELİM CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMDİ ERCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
İnsansız Hava Aracı (İHA) taşımacılığı çağı daha güvenilir kontrol sistemlerini gerektirmektedir. Çoğu İHA kontrol sistemi akıllı parametre belirleme süreçlerinin olmadığı geleneksel kontrol sistemlerine dayanmaktadır. Bu parametreler, İHA'nın faydalı yük ile rüzgârlı havada uçtuğu zaman kritik öneme sahiptir. Bu tezde, daha güvenilir ve kararlı bir uçuş için faydalı yük ve rüzgâr bozucularını bastıracak bir dört- motorlu İHA kontrolcüsü tasarlanmıştır. İlk olarak, İHA'nın doğrusal olmayan matematiksel denklemlerinin türetilmesi amacıyla Newton-Euler yaklaşımı tanıtılmış ve İHA'nın hareket prensipleri belirlenmiştir. İkinci olarak, iç ve dış döngüden oluşan genel kapalı çevrim kontrol sistemi tanıtılmıştır. Doğrusal kontrol yöntemi Oransal-Türev (PD) ve doğrusal olmayan gürbüz Kayan Kip Kontrol (SMC) yöntemi sunulmuş ve yöntemlerin mimarileri ayrıntılı olarak türetilmiştir. Daha sonra, nümerik mühendislik problemlerinin çözümünde sıklıkla kullanılan Parçacık Sürü Optimizasyonu (PSO) algoritması sunulmuştur. Özellikle, optimizasyon sürecini bölüm 3'te sunulan kontrol sistemiyle nasıl birleştirdiğimiz gösterilmiştir. Böylece, performansları doğrulamak için önerilen PSO optimize edilmiş PD ve SMC kontrolörler elde edilmiştir. Daha sonra kontrolörlerin performanslarını doğrulamak için önceden tanımlanmış kare, düz ve dairesel yörüngeler kullanılmıştır. Son olarak, önerilen kontrolörlerimizin 1 kg ve 0,5 kg gibi farklı yük senaryolarında yörünge takibini verimli bir şekilde gerçekleştirdiği gösterilmiştir. Ayrıca, önerilen kontrolörlerin performansları üç farklı rüzgâr bozucu senaryoda gösterilmiştir: rüzgârsız, 3N rüzgâr bozucu ve zamanla değişen rüzgâr bozucu. Bölüm 5'te önerilen PSO optimize edilmiş kontrol stratejisinin yörünge izleme görevleri için daha iyi sonuçlara sahip olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The era of Unmanned Aerial Vehicle (UAV) transportations requires more reliable control systems. Most UAV control system based on conventional control systems without intelligent parameterization processes. These parameters are critical if the UAV flies in windy weather with payload. In this thesis, a four-rotor UAV controller is designed to suppress payload and wind disturbances for more reliable and stable flight. First, the Newton-Euler approach is introduced to derive the nonlinear mathematical equations of the, and the principles of UAV motion are established. Secondly, overall closed loop control system consists of an inner and outer loop is introduced. The linear control method Proportional-Derivate (PD) control and the nonlinear robust Sliding Mode Control (SMC) method are presented and their architectures are derived in detail. Then, the Particle Swarm Optimization (PSO) algorithm, which is often used to solve numerical engineering problems, is presented. In particular, it is shown how we combine the optimization process with the presented control system in section 3. Thus, the proposed PSO optimized controllers is simulated to verify the performances, PD and SMC controllers are obtained. Then, predefined square, straight, and circular trajectories are used to validate the performances of the controllers. Finally, it shown that our proposed controllers perform trajectory tracking efficiently under different payload scenarios such as 1 kg and 0.5 kg. Furthermore, the performance of proposed controllers is demonstrated in three different wind disturbance scenarios: No wind, 3N wind disturbance and time- varying wind disturbance. In section 5, it is shown that the proposed PSO optimized control strategy has better results for trajectory tracking tasks.