Cumhuriyet Dönemi Türk romanında rüya
Dream in the Turkish novel of the Republican Era
- Tez No: 868485
- Danışmanlar: PROF. DR. CAFER ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu tezde Cumhuriyet Dönemi'nde kaleme alınan romanların incelemesi ve bu eserlerde yer alan rüyaların farklı açılardan değerlendirilmesi üzerine bir çalışma yapılmıştır. Bu başlık altında toplam dokuz roman incelenmiştir. Bu eserler herhangi bir sınıflamaya tabi tutulmadan belirlenmiş olup Ahmet Hamdi Tanpınar'ın Huzur, Peyami Safa'nın Matmazel Noraliya'nın Koltuğu, Tarık Buğra'nın Osmancık, Latife Tekin'in Sevgili Arsız Ölüm, İhsan Oktay Anar'ın Puslu Kıtalar Atlası, Elif Şafak'ın Pinhan, Nazlı Eray'ın Sis Kelebekleri, Ahmet Ümit'in Kavim, Buket Uzuner'in Uyumsuz Defne Kaman'ın Maceraları Su adlı romanları şeklinde bir sıralamaya tabi tutulmuştur. Burada bahsi geçen eserlerde yer alan rüyalar, içerisinde bulunan semboller, bilinçdışı faktörler ve kurgu etrafında şekillenen olayların bağlamı dikkate alınarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a study has been conducted on the analysis of the novels written during the republican period and the evaluation of the dreams in these works from different perspectives. A total of nine novels were examined under this title. These works have been determined without any classification; Ahmet Hamdi Tanpınar's Huzur, Peyami Safa's Matmazel Noraliya'nın Koltuğu, Tarık Buğra's Osmancık, Latife Tekin's Sevgili Arsız Ölüm, İhsan Oktay Anar's Puslu Kıtalar Atlası, Elif Şafak's Pinhan, Nazlı Eray's Sis Kelebekleri, Ahmet Ümit's Kavim, Buket Uzuner's Uyumsuz Defne Kaman'ın Maceraları Su and these novels are sorted like this. In the context of the discussed works, dreams, internal symbols and unconscious elements are analyzed by considering the events that influence the narrative.