Tarımsal atık dolgulu termoplastik kompozit malzemelerin geliştirilmesi
Development of agricultural waste filled thermoplastic composite materials
  1. Tez No: 868486
  2. Yazar: MERVE EKTİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SARIKANAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemical Engineering, Engineering Sciences, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tez çalışmasında döngüsel ekonominin bir gereği olarak kaynakların verimli kullanılması, atık olarak nitelendirilen malzemelerin katma değerli ürünlere dönüştürülmesi amacıyla geleneksel mineral dolgulu termoplastik kompozitlerin yerine geçebilecek kayısı çekirdeği kabuğu tozu dolgulu polipropilen kompozitlerin geliştirilmesi üzerine çalışmalar yürütülmüştür. Formülasyon çalışmaları üç adımda gerçekleştirilmiştir. İlk adımda artan dolgu oranının kompozitlerin fiziksel, termal ve mekanik özellikleri üzerindeki etkisi incelenmiş ve optimum dolgu oranı tespit edilmiştir. İkinci aşamada MAPP bazlı uyumlaştırıcının etkisi incelenmiştir. Üçüncü adımda ise halojen içermeyen alev geciktirici katkının kompozitlerin yanma performansları üzerindeki etkileri tartışılmıştır. Artan dolgu oranıyla birlikte çekme dayanımının azaldığı ancak elastisite modülü ve eğilme modülünde iyileşme olduğu, MAPP'nin matris-dolgu arayüz etkileşimi arttırarak mekanik dayanımları iyileştirdiği, halojensiz alev geciktirici malzemenin ise biyokompozitlerin yatay alev ilerleme hızlarını önemli ölçüde iyileştirdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, studies were carried out on the development of apricot kernel shell powder-filled polypropylene composites that can replace traditional mineral-filled thermoplastic composites to use resources efficiently as a requirement of the circular economy and to transform waste materials into value-added products. Formulation studies were carried out in three steps. In the first step, the effect of increasing filler ratio on the physical, thermal and mechanical properties of the composites was examined and the optimum filler ratio was determined. In the second stage, the effect of the MAPP-based compatibilizer was examined. In the third step, the effects of halogen free flame retardant additives on the combustion mechanisms of composites are discussed. It has been determined that tensile strength decreases with increasing filler ratio, but modulus of elasticity and flexural modulus were increased, MAPP improves mechanical strength by increasing matrix-filler interface interaction, and halogen free flame retardant material significantly improves horizontal flame speed rate of biocomposites.