Béla Bartók'un Romen Halk Danslari Sz.56 eserinin piyano ve keman düzenlemesi̇ni̇n tekni̇k ve müzi̇kal açıdan incelenmesi̇
An analysis of the technical and musical aspects of the piano and violin arrangement of Béla Bartók's Romenian Folk Dances Sz.56
  1. Tez No: 868499
  2. Yazar: ERSİN KARADEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. GÜNAY TUZKAYA, DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK SAĞIRKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şırnak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Müzikolog ve besteci Béla Bartók 'un 1909-1914 yılları arasında Romanya Transilvanya'sına yaptığı gezilerde kaydını aldığı“Romen Halk Dansları”altı bölümden oluşmaktadır. Eserin Zoltan Szekely tarafından keman ve piyano düzenlemesi yapılmıştır. Szekely'nin düzenlemesi olan“Romen Halk Dansları Sz.56”eserinin teknik ve müzikal açısından incelenmesinin, müzik teorisine değerli bir katkı sunacağı düşünülmektedir. Bu düşünceden yola çıkarak bu araştırmada Sz.56 numaralı Romen Halk Dansları'nın keman ve piyano düzenlemesinin teknik ve müzikal açıdan incelemesi nasıldır? Sorusuna cevap aranmıştır. Sonuç olarak piyano ve keman için düzenlenmiş Romen Halk Dansları eserine dair üslupsal, artikülatif, formsal, tematik açıdan bulgular ortaya konulmuştur. Elde edilen bulgular sonucunda, Bartók 'un kompozisyon teknikleri ve müzikal dili hakkında yeni bir kaynak kazandırılmak istenmiştir. Ayrıca bulguların müzik icracıları açısından kolaylaştırıcı bir kaynak sunacağı düşünülmektedir. Bilgilerimize göre ulusal alanyazında Sz. 56'ya yönelik kapsamlı bir araştırma yapılmamıştır. Bu yüzden incelemenin gelecekte yapılacak daha kapsamlı araştırmalar için bir zemin hazırladığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
“Romanian Folk Dances”, recorded by musicologist and composer Béla Bartók during her trips to Romanian Transylvania between 1909 and 1914, consists of six parts. The work was arranged for violin and piano by Zoltan Szekely. It is thought that examining Szekely's arrangement,“Romanian Folk Dances Sz.56”, from a technical and musical perspective, will make a valuable contribution to music theory. Based on this idea, how is the technical and musical analysis of the violin and piano arrangement of Romanian Folk Dance numbered Sz.56 in this research? The answer to the question has been sought. As a result, stylistic, articulative, formal and thematic findings about the Romanian Folk Dances piece arranged for piano and violin have been revealed. As a result of the findings, it is thought that a new source has been gained about Bartók's composition techniques and musical language. It is also thought that the findings will provide a facilitating resource for music performers. According to our knowledge, no comprehensive research on Sz.56 has been found in the national literature. Therefore, it can be said that the review lays the groundwork for more comprehensive research in the future.