Ortaokul müzik dersinde öğrencilerin terminolojik kavram yanılgılarının dijital kavram karikatürleri ile giderilmesi
Elimination of sutudents' terminological misconceptions in secondary school music lesson with digital concept cartoons
  1. Tez No: 868501
  2. Yazar: BURHANETTİN KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR ELHAN NAYİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırma ortaokul öğrencilerinin müzik dersindeki kavram yanılgılarının tespit edilmesi ve yanılgıların dijital kavram karikatürleri ile giderilmesi için amaçlanmıştır. Araştırma 2022-2023 eğitim öğretim süreci ile 2023-2024 sürecinde Erzurum ili Palandöken ilçesindeki bir ortaokulda gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu aynı okulda öğrenim gören 5/A, 6/A, 7/A ve 8/A şubelerindeki toplamda 98 öğrenci oluşturmuştur. Çalışmada Nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama araçları olarak kavram yanılgılarını belirleme testi (KYBT), 10 adet kavram karikatürü ve alan notları kullanılmıştır. Araştırmanın verileri, içerik analizi ve betimsel analiz ile analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda öğrencilerin müzikte hız terimleri, müzikte nüans terimleri ve çalma teknikleri konusunda kavram yanılgıları olduğu tespit edilmiştir. Öğrencilerde tespit edilen kavram yanılgılarının kavram karikatürleri ile giderildiği araştırmanın bulguları arasındadır ve kavram karikatürlerinin öğrencilerin müzik dersine karşı olumlu tutum sergilemelerine neden olmuş ve ders başarısını etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research was aimed to identify secondary school students' misconceptions in music lessons and to eliminate misconceptions with digital concept cartoons. The research was carried out in a secondary school in the Palandöken district of Erzurum province during the 2022-2023 education period and the 2023-2024 period. The study group of the research consisted of a total of 98 students in 5/A, 6/A, 7/A and 8/A branches studying at the same school. Case study design, one of the qualitative research methods, was used in the study. Misconception detection test (KYBT), 10 concept cartoons and field notes were used as data collection tools in the research. The data of the research were analyzed by content analysis and descriptive analysis. As a result of the analysis, it was determined that the students had misconceptions about speed terms in music, nuance terms in music and playing techniques. It is among the findings of the research that the misconceptions identified in the students were eliminated with concept cartoons, and it was observed that concept cartoons caused students to exhibit positive attitudes towards music lessons and affected course success.