Nesne tabanlı sınıflandırma yöntemiyle imar barışına aykırı yapıların zamansal değişim analizi: Samandağ ilçesi Kuşalanı mahallesi örneği
Reconstruction peace law with object-based classification method temporal change analysis of outlier structures:Samandağ district Kuşalanı neighborhood example
- Tez No: 868548
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Ülkemizin kentleşme problemlerinden biri olan ruhsatsız veya ruhsatın eklerine aykırı yapıların kayıt altına alınması amacıyla 03.05.1985 tarihli 3194 Sayılı İmar Kanunu'na eklenen Geçici 16'ncı Madde hükmü ile İmar Barışı düzenlemesi gerçekleştirilmiştir. 3194 Sayılı İmar Kanuna Geçici 16. Maddesinde 31.12.2017 tarihinden önce yapılmış yapıların İmar Barışına başvurabileceği belirtilmektedir. Başvuruya konu yapılar Bakanlıkça oluşturulan Yapı Kayıt Belgesi Sistemine, yapı sahibinin beyanına göre kaydedilerek Yapı Kayıt Belgesi oluşturur. Başvuru yapan vatandaşların beyanına esas oluşturulan başvurularda başvuruya uygunluk Bakanlık teşkilatı tarafından kontrol edilir. Kontrol esaslarından biri de yapıların 31.12.2017 tarihinden önce yapılıp yapılmadığına dair bir kontroldür. Bu çalışmadaki amaç İmar Barışına başvuran yapıların uzaktan algılama araçları ile zamansal ve mekânsal değişim analizleri yöntemlerini kullanarak İmar Barışına aykırılıklarının incelenmesidir. Uzaktan algılanan görüntülerde nesnelerin sınıflandırılması, değişim analizi için çok önemli bir yöntemdir. Nesnelerin sınıflandırılmasında Segmentasyon kalitesi çok büyük öneme sahiptir. Bu yüzden segmentasyon parametrelerinin doğru seçimi nesneleri ayırt etmenin hassasiyetini belirler. Bu çalışmada ücretsiz olması, kolay erişebilmesi ve farklı tarihlerde verileri olması sebebiyle 12.11.2017 ve 25.04.2019 tarihlerine ait Google Earth uydu görüntüler kullanılmıştır. Çalışma alanı gelişen ve yapılaşmaya uygunluğu sebebiyle Hatay ili Samandağ ilçesi Kuşalanı Mahallesi seçilmiştir. Kuşalanı mahallesinde toplam 1184 adet yapı bulunmaktadır. Bu yapılardan 106 adet konut yapı kayıt belgesine başvurmuştur. Segmentasyon ve sınıflandırma kalitesi için eCognition 9.0 yazılımı kullanılmış, iki farklı tarihteki uydu görüntülerine ait nesne tabanlı sınıflandırmalar oluşturulmuş ve ArcGIS 10.8 yazılımı ile değişim ve doğruluk analizleri gerçekleştirilmiştir. Yapı Kayıt Belgesine başvuru yapılan parseller NetCAD 8.5 yazılımı ile düzenlenmiştir. İmar Barışına aykırı olan yapılar analizler sonucunda tespit edilmiş olup, analizler ile Bakanlık personellerinin manuel olarak yapı bazlı iki farklı uydu görüntüsünü karşılaştırma yapmak suretiyle zaman kaybının önlenmesi ve daha doğru sonuca ulaşılması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
In order to register the buildings without a license, which is one of the urbanization problems of our country, the Zoning Peace arrangement was made with the Provisional Article 16 of the Zoning Law No. 3194 dated 03.05.1985 with Article 16 of the Law No. 7143 on the Restructuring of Taxes and Certain Receivables and Amendments to Certain Laws on 18.05.2018. The revenues to be obtained through this regulation are planned to be used in the financing of urban transformation. Provisional Article 16 of the Zoning Law No. 3194 states that buildings built before 31.12.2017 can apply for Zoning Peace. The buildings subject to the application are registered in the Building Registration System prepared by the Ministry according to the declaration of the building owner and a Building Registration Certificate is created. In the applications created based on the declaration of the applicant citizens, compliance with the application is checked by the Ministry organization. One of the control principles is to check whether the buildings were built before 31.12.2017. The aim of this study is to examine the contradictions of the buildings applying for Zoning Peace by using remote sensing tools and temporal and spatial change analysis methods. Classification of objects in remotely sensed images is a very important method for change analysis. Segmentation quality is of great importance in object classification. Therefore, the correct choice of segmentation parameters determines the precision of distinguishing objects. In this study, Google Earth satellite images from 12.11.2017 and 25.04.2019 were used because they are free, easily accessible and have data from different dates. The study area was selected as Kuşalanı Neighborhood in the Samandağ district of Hatay province due to its suitability for development and construction. There are a total of 1184 buildings in Kuşalanı neighborhood. 106 of these buildings have applied for the residential building registration certificate. For segmentation and classification quality, eCognition 9.0 software was used, object-based classifications of satellite images of two different dates were created, and change and accuracy analysis were performed with ArcGIS 10.8 software. The parcels for which the Building Registration Certificate was applied were arranged with NetCAD 8.5 software.The structures in violation of the Zoning Peace were identified as a result of the analyzes, and with the analyzes, it is aimed to prevent loss of time and reach more accurate results by manually comparing two different satellite images based on structures by the Ministry personnel.