İstanbul ve Ankara büyükşehir belediye başkanlarının hizmetkâr liderlik ve liderliğin etkililiği bakımından incelenmesi(2019-2024 dönemi)
An examination of the mayors of İstanbul and Ankara metropolitanmunicipalities in terms of servant leadership and the leadership effectiveness (2019-2024 period)
- Tez No: 868547
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN YAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Yönetici ile liderlik birbirinin yerine sehven kullanılan; ancak, birbirinden farklı olan kavramlardır. Türkiye'de yurttaşlar nezdinde en bilinen yerel yönetim birimi olan belediyelerde başkanlık, yani yöneticilik makamı ile liderlik mündemiçtir. Seçmenler, baskın bir şekilde, kendilerine en iyi hizmet ettiğini düşündükleri kişileri belediye başkanı olarak görme eğilimindedirler. İyi bir yöneticide bulunması gereken bazı özelliklerle birlikte davranışlara göre farklı liderlik türleri de bulunmaktadır. Bunlardan biri de hizmetkâr liderliktir. Vizyonerlik, fedakâr olma, güven tesis edebilme gibi pek çok özelliği olan hizmetkâr liderlik niteliği belediye başkanlarında bulunmalıdır. Yurttaşların hizmet beklediği klasik bir yönetici olan belediye başkanının da hizmetkâr olması beklentisi doğaldır. Bu çalışmada Türkiye'nin nüfus ve bütçe bakımından en büyük iki belediyesi olan İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyelerinin mevcut başkanlarının seçmen nezdindeki hizmetkâr ve etkili liderlik yansımaları incelenmiştir. Araştırmanın sorusu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlarının seçmen üzerinde bir hizmetkâr liderlik vasfı algısı olup olmadığıdır. Çalışmanın amacı, seçmenin belediye başkanı hakkındaki hizmetkâr liderlik algısını ve bunun belirleyicilerini İstanbul ve Ankara örneğinde tespit edebilmektir. Bu doğrultuda toplamda 847 seçmene ulaşılmış, verilen yanıtlar betimleyici istatistikle incelenip, parametrik olmayan testlerle analiz edilmiştir. Hem İstanbul hem de Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlarının seçmenler tarafından hem hizmetkâr hem de etkili birer lider oldukları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Administrator and leadership are concepts that are used inadvertently interchangeably; however, they are different from each other. In municipalities, which are the most recognisable local government units in Turkey in the eyes of citizens, the office of mayor, i.e. manager, and leadership are intertwined. Voters predominantly tend to recognise as mayor those who they think serve them best. In addition to some characteristics that a good manager should have, there are also different types of leadership according to behaviours. One of these is servant leadership. Servant leadership, which has many characteristics such as visionary, altruistic, and establishing trust, is a classic institution where citizens expect service, and it is natural to expect the mayor of a municipality to be a servant. In this study, the servant and effective leadership reflections of the current mayors of Istanbul and Ankara Metropolitan Municipalities, the two largest municipalities of Turkey in terms of population and budget, on the electorate are analysed. The research question is whether the mayors of Istanbul Metropolitan Municipality and Ankara Metropolitan Municipality are perceived to have servant leadership qualities by the voters. The aim of the study is to determine the voters' perception of the mayor's servant leadership and its determinants in the case of Istanbul and Ankara. In this direction, a total of 847 voters were reached, the responses were analysed with descriptive statistics and nonparametric tests. It is concluded that both Istanbul and Ankara Metropolitan Mayors are perceived as both servant and effective leaders by the voters.