Sıçanda hipoksik-iskemik akciğer hasarı sonrası Allicin ve Sodyum Nitroprusit'in hemodinamik ve histolojik etkileri: Karşılaştırmalı bir çalışma
The Hemodynamic and histologic effects of allicin and sodium nitroprusside after hypoxic-ischemic lung injury in rats: A Comparative study
- Tez No: 86856
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA YÜKSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Dr. Hasan F. Batire'l Göğüs Cerrahisi A BD ÖZET: Allicin sarımsaktan elde edilen sülfürik bir maddedir ve bildirilmiş pulmoner vazodilatör, anti-oksidan ve anti-agregan etkilere sahiptir. Allicin'in sıçanda hipoksik iskemik akciğer hasarı sonrası hemodinamik parametreler ve akciğer histolojisi üzerine etkilerini araştırdık. 36 adet Sprague-Dawley sıçanı kontrol (n=6), Allicin 0.1 mg infüzyonu (n=6), 30 dk iskemi/hipoksi ve 60 dk reperfüzyon (I/R) (n=6), Allicin 0.1 mg infüzyonu ve I/R (n=8), Allicin O.Olmg infüzyonu ve I/R (n=6) ve Sodyum Nitroprusit (SNP) ve I/R (n=4) şeklinde gruplandı. Tüm gruplara anestezi verildikten sonra, toraks açılmış ve heparinizasyon yapılmıştır. İlk iki grup bir saat boyunca izlenmiş, diğer dört grupta ise sol hilus bağlanmış ve daha sonra açılarak sağ hilus bağlanıp reperfüzyona geçilmiştir. Tüm gruplarda pulmoner kan akımıyla (PKA), ortalama kan basıncı (OKB) izlenmiş ve başlangıçta, 30 dk hipoksi/iskemi, sağ hilus ligasyonu, allicin/sodyum nitroprusit infüzyonu sonrası ve 15, 30, 45 ve 60. dakikalarda ölçümler yapılmıştır. Bu zamanın sonunda arteryel kan gazı analizi yapılmış ve sol akciğerler miyeloperoksidaz ve histolojik inceleme için saklanmıştır. Allicin 0. 1 mg dozunda iskemi reperfüzyon sonrası, hem hemodinamik hem de histolojik düzelmeye neden olmaktadır. Allicin 0.01 mg bu deney modelinde etkisiz kalmıştır. Allicin 0.1 mg iskemi reperfüzyon hasarını sodyum nitroprusitten daha etkili bir şekilde ortadan kaldırmaktadır ve hipotansiyona sebep olmamaktadır. Ayrıca nötrofıl ve lenfosit migrasyonlarma engel olmuştur. Allicin, nitrik oksite çok benzer bir şekilde pulmoner histolojiyi, erken dönem pulmoner kan akımını ve sistemik hemodinamiyi düzeltmiş ve akciğerdeki lökosit infiltrasyonunu azaltmıştır. Bu sonuçlarla ilerideki araştırmaları takiben allicin organ prezervasyon solüsyonlarında ve hipoksik iskemik akciğer hasarının oluştuğu durumlarda ilaç olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Dr. Hasan F.Batırel Göğüs Cerrahisi ABD SUMMARY: Allicin is a sulfuric compound extracted from garlic, which has reported pulmonary vasodilator, anti-oxidant and anti-aggregatory actions. We investigated the effect of allicin on hemodynamic parameters and lung histology after hypoxic/ischemic lung injury in rats. 36 Sprague-Dawley rats were grouped into a control (n=6), Allicin 0.1 mg infusion (n=6), 20 min ischemia/hypoxia and 60 min reperfusion (I/R) (n=6), Allicin 0. lmg infusion and I/R (n=8), Allicin O.Olmg infusion and I/R (n=8) and Sodium Nitroprusside (SNP) and I/R (n=4) groups. After anesthesia thoracic exposure and heparinization, the first two groups were monitored for one hour, the following groups were subjected to left hilar clarnping and then reperfusion with right hilar clamping. Pulmonary blood flow(PBF), mean arterial pressure (MAP) were monitored and measurements were taken at the start, after 30 min of hypoxia/ischemia, right pulmonary artery ligation, allicin/sodium nitroprusside injection, 15, 30, 45 and 60 min of reperfusion. At the end of this period arterial blood gas analysis was done and lung specimens were harvested for myeloperoxidase (MPO) and histologic analysis. After I/R, Allicin 0.1 mg improves both hemodynamics and lung histology. Allicin 0.01 mg is not effective. Allicin 0.1 mg reduces I/R injury better than sodium nitroprusside and does not cause systemic hypotension. Besides it reduces neutrophil and lymphocyte infiltration. Allicin improves early PBF, lung histology and systemic hemodynamics. It can possibly be used as an ingredient in organ preservation solutions and as a selective pulmonary vasodilator after I/R injury.