Türkiye'de sürdürülebilir kalkınma ve bankacılık: Yeşil finansman stratejilerinin değerlendirilmesi
Sustainable development and banking in Turkiye: Evaluation of green financing strategies
  1. Tez No: 868568
  2. Yazar: SEHER NAZ IŞIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKKI KUTAY BOLKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Para Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de sürdürülebilir kalkınma ve bankacılık sektöründe yeşil finansman stratejilerinin etkilerini ve uygulanabilirliğini değerlendirmektedir. Sürdürülebilir kalkınma, ekonomik büyümeyi çevresel koruma ve sosyal eşitlik ilkeleriyle dengelemeyi amaçlar ve bu bağlamda finans sektörü, özellikle bankacılık sektörü, kritik bir rol oynar. Tezde, sürdürülebilir kalkınmanın ve yeşil finansmanın teorik temelleri incelenmiş, bu kavramların tarihçesi ve bankacılık sektörü üzerindeki etkileri ele alınmıştır. Sürdürülebilir kalkınmanın üç temel boyutu olan çevresel, sosyal ve ekonomik sürdürülebilirlik detaylandırılmıştır. Ayrıca, Brundtland Raporu, Rio de Janeiro Zirvesi ve Paris İklim Anlaşması gibi önemli uluslararası girişimlerin etkileri analiz edilmiştir. Türkiye'deki bankacılık sektörünün sürdürülebilirlik performansı, yeşil finansman politikaları ve uygulamaları üzerinden değerlendirilmektedir. Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) gibi düzenleyici kurumların yanı sıra, büyük bankaların sürdürülebilirlik stratejileri incelenmiştir. Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank, Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası ve İş Bankası gibi önde gelen bankaların yeşil finansman projeleri ve çevresel risk yönetimi uygulamaları analiz edilmiştir. Tez, Türkiye'deki yeşil finansman stratejilerinin mevcut durumunu ve bu stratejilerin sürdürülebilir kalkınma hedeflerine olan katkılarını analiz etmektedir. Yeşil tahviller, enerji verimliliği kredileri ve sürdürülebilir yatırım fonları gibi finansal araçların etkinliği incelenmiş, bu araçların bankacılık sektörü üzerindeki olumlu ve olumsuz etkileri değerlendirilmiştir. Tez çalışması, Türkiye'de sürdürülebilir kalkınma ve yeşil finansman konusunda akademik literatüre katkı sağlamayı amaçlamakta, politika yapıcılar, finansal kurumlar ve akademik çevreler için somut politika önerileri sunmaktadır. Yeşil finansman uygulamalarının geliştirilmesi, Türkiye'nin sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmasında kritik bir rol oynamaktadır. Bu bağlamda, bankacılık sektörünün yeşil finansman stratejilerini benimsemesinin önündeki engeller ve fırsatlar detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Sonuç olarak, Türkiye'deki bankacılık sektörünün sürdürülebilir kalkınma ve yeşil finansman stratejilerini benimsemesi, ekonomik büyüme, çevresel koruma ve sosyal eşitliğin sağlanması açısından büyük önem taşımaktadır. Bu çalışma, sürdürülebilir kalkınma ve yeşil finansman politikalarının etkin bir şekilde uygulanmasının yollarını araştırarak, gelecekte atılması gereken adımlara ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study evaluates the impacts and feasibility of sustainable development and green financing strategies in the banking sector in Turkey. Sustainable development aims to balance economic growth with environmental protection and social equity principles, and in this context, the financial sector, particularly the banking sector, plays a critical role. The thesis examines the theoretical foundations of sustainable development and green finance, addressing the history of these concepts and their effects on the banking sector. The three main dimensions of sustainable development, namely environmental, social, and economic sustainability, are detailed. Furthermore, the impacts of significant international initiatives such as the Brundtland Report, the Rio de Janeiro Summit, and the Paris Climate Agreement are analyzed. The sustainability performance of Turkey's banking sector is assessed based on green finance policies and practices. The sustainability strategies of major banks, along with regulatory institutions such as the Banks Association of Turkey (TBB) and the Banking Regulation and Supervision Agency (BDDK), are examined. Green financing projects and environmental risk management practices of leading banks like Ziraat Bank, Vakıfbank, Halkbank, Garanti Bank, Yapı Kredi Bank, and İş Bank are analyzed. The thesis analyzes the current state of green financing strategies in Turkey and their contributions to sustainable development goals. The effectiveness of financial instruments such as green bonds, energy efficiency loans, and sustainable investment funds is examined, and the positive and negative impacts of these instruments on the banking sector are evaluated. This study aims to contribute to the academic literature on sustainable development and green finance in Turkey, offering concrete policy recommendations for policymakers, financial institutions, and academic circles. The development of green finance practices plays a critical role in achieving Turkey's sustainable development goals. In this context, the barriers and opportunities for the adoption of green financing strategies in the banking sector are analyzed in detail. In conclusion, the adoption of sustainable development and green financing strategies by Turkey's banking sector is of great importance for ensuring economic growth, environmental protection, and social equity. This study sheds light on the steps to be taken in the future by investigating ways to effectively implement sustainable development and green finance policies.