Sürdürülebilir finans yaklaşımı çerçevesinde yeşil bankacılık ve yeşil finansman araçları
Green banking and green financing tools in the framework of sustainable finance approach
  1. Tez No: 774411
  2. Yazar: SİNEM ADA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAL YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Maliye, Banking, Economics, Finance
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
İklim değişikliği, insan sağlığı, doğal çevre, ekonomi, tarımsal üretim ve gıda güvenliği başta olmak üzere hemen hemen her alanda olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Küresel ısınmanın giderek artmasıyla birlikte iklim değişikliği, son zamanlarda dünyanın en önemli sorunlarından biri haline gelmiş, dünyadaki birçok ülke iklim değişikliği riskini azaltmak ve dünyayı yaşanabilir kılmak için çaba sarf etmeye başlamıştır. Bu zamana kadar çevreyle ilgili alınan önlemlerin yetersizliği, bu konuyla ilgili farklı alanlarda çözüm arayışlarını zorunlu kılmıştır. Bu anlamda, finansal kuruluşlar da faaliyetlerinde çevresel politikalar izlemeye ve çevreyi ön plana alan ürünler geliştirmeye başlayarak iklim farkındalığına katkı sağlamaktadırlar. Finansal piyasaların önemli aktörlerinden biri olan bankalar, geliştirdikleri yeşil finansman araçları ve çeşitli uygulamalarla çevre dostu projelere destek vermektedirler. Bankalar, bu araçlar yoluyla hükümetlerin tüm dünyada karbon salınımının azalmasına yönelik çabalarını destekleyen aracı kurumlar olarak çalışmaktadırlar. Bu çalışmada, sürdürülebilir kalkınma, sürdürülebilir finans ve yeşil bankacılık kavramları üzerinde durulmuştur. Aynı zamanda, dünyada ve Türkiye'de bu konulardaki mevcut politikalara ve geliştirilen finansman yöntemlerine yer verilmiştir. Çalışma ayrıca iklim riskleri, çevresel sorunlar ve Türkiye'nin iklim kırılganlığı gibi konuları da ele almaktadır. Son olarak, Türkiye'nin enerji, tarım, turizm gibi sektörlerdeki sürdürülebilir finansman potansiyeli değerlendirilirken, kamu ve özel kesimin bu alanlarda atması gereken adımlar konusunda önerilerde bulunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Climate change has negative consequences in almost every field, especially in human health, natural environment, economy, agricultural production and food safety. With the increasing global warming, climate change has recently become one of the most important problems of the world, and many countries in the world have started to make efforts to reduce the risk of climate change and make the world livable. The inadequacy of the measures taken in relation to the environment until this time necessitated the search for solutions in different areas related to this issue. In this sense, financial institutions also contribute to climate awareness by following environmental policies in their activities and developing products that prioritize the environment. The banks, one of the important actors of financial markets, support environmentally friendly projects with the green financing instruments they have developed and various applications. Through these instruments, banks work as intermediary institutions that support governments' efforts to reduce carbon emissions around the world. In this study, the concepts of sustainable development, sustainable finance and green banking are emphasized. At the same time, current policies and financing methods on these issues in the world and in Turkey are included. The study also addresses issues such as climate risks, environmental problems and Turkey's climate vulnerability. Finally, while evaluating Turkey's sustainable financing potential in sectors such as energy, agriculture and tourism, suggestions are made regarding the steps that the public and private sectors should take in these areas.