Çıldır Gölü suyunun mutajenik özelliklerinin araştırılması
Investigation of mutagenic properties of Çıldır Lake water
- Tez No: 868579
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ardahan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, Ardahan iline bağlı Çıldır ilçesinde bulunan Çıldır Gölü'nde 4 farklı istasyondan alınan suyun mutajenik özellikleri Ames testi ile çalışılmıştır. Çalışma, göl ekosistemini etkileyen ve göldeki canlılardan beslenen insanlarda kanserojen etkiye neden olan mutajenik etkilerin varlığını ve kaynağını tespit etmeyi hedeflemektedir. Eğer göl suyunda mutajenik etkiler belirlenirse, bu bulgular daha kapsamlı çalışmaların yapılmasının yolunu açacaktır. Bu çalışma aynı zamanda, göl ekosisteminde ve insan sağlığında oluşan kanserojen etkilerin ortadan kaldırılması için ileride düzenlenebilecek çalışmalara öncülük etmeyi amaçlamaktadır. AMES testinde, her bir istasyondan alınan 100 µl'lik örnekler kullanıldı. Deneyler, metabolik aktivasyon yokluğunda (S9'suz) Salmonella typhimurium TA98 ve TA100 suşları kullanılarak gerçekleştirildi. Yapılan mutajenite çalışmalarında 2022 yılında alınan suların 3. istasyonundan elde edilen örneklerde TA100 suşu üzerinde mutajenik etki tespit edilmişken, TA98 suşu üzerinde herhangi bir etki gözlemlenmemiştir. 2023 yılında alınan sular ise TA98 suşu üzerinde herhangi bir etki göstermemiştir. Ancak, TA100 suşu üzerinde alınan tüm istasyonlarda mutajenik etki belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the mutagenic properties of water taken from Çıldır Lake, located in the Çıldır district of Ardahan province, were investigated using the Ames test at four different stations. The aim of the study is to identify the presence and source of mutagenic effects that may have carcinogenic effects on humans consuming organisms from the lake, thereby affecting the lake ecosystem. If mutagenic effects are detected in the lake water, these findings will pave the way for more comprehensive studies. Additionally, this study aims to pave the way for future research aimed at eliminating carcinogenic effects in the lake ecosystem and human health. In the AMES test, 100 µl samples were taken from each station. The experiments were conducted using Salmonella typhimurium TA98 and TA100 strains without metabolic activation (S9). In mutagenicity studies, mutagenic effects were observed on the TA100 strain in samples obtained from the 3rd station in 2022, while no effects were observed on the TA98 strain. However, in the waters taken in 2023, no effects were observed on the TA98 strain, but mutagenic effects were detected on the TA100 strain in all stations.