Yetiştirici koşullarında Karacabey merinosu kuzularının bazı büyüme parametrelerinin incelenmesi
Investigation of some growth parameters of Karacabey merino lambs raised under breeder conditions
  1. Tez No: 868585
  2. Yazar: DAMLA AZİZ ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEDİM KOŞUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zooloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hayvan Yetiştirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Çalışmanın amacı; Karacabey Merinosu kuzularda bazı büyüme özelliklerini incelemektir. Çalışılan hayvan materyalini, İzmir ili Kemalpaşa ilçesinde özel bir koyunculuk işletmesinde yetiştirilen 43 baş Karacabey Merinosu kuzusu oluşturmuştur. 43 baş Karacabey Merinosunun doğum ağırlığı, doğum tipi ve cinsiyetlerine bakılmıştır. İşletmedeki kayıtların yetersizliğinden kaynaklı olarak 43 baş kuzudan sadece 19 başının birinci ay, ikinci ay, sütten kesim dönemi, üçüncü ve dördüncü ay ağırlıklarıyla sütten kesim günü ve günlük canlı ağırlık artışları incelenmiştir. İncelemeler sonucunda elde edilen değerlere göre doğum ağırlığı erkek kuzularda ortalama 5,08 kg, dişilerde ise 4,79 kg olarak bulunmuştur. Doğum tipine göre tek olanlar için ortalama 5,45 kg ve ikizler için 4,60 kg olarak hesaplanmıştır. Ortalama birinci ağırlığı erkeklerde 11,71 kg, dişilerde 10,68 kg olarak bulunmuştur. Birinci ay GCAA erkeklerde ortalama 221 g, dişilerde 196 g olarak gözlemlenmiştir. İkinci ay ağırlığı erkeklerde ortalama 20,86 kg değerinde, dişilerde 19,95 kg bulunmuştur. İkinci ay ortalama GCAA erkeklerde 262 g, dişilerde 252 g olarak saptanmıştır. Sütten kesim ağırlıkları erkeklerde 27,84 kg olarak, dişilerde 26,17 kg, teklerde 31,70 kg ikizlerde 24,06 kg olarak bulunmuştur. İkinci aydan sütten kesim yaşına kadarki ortalama GCAA erkeklerde 318 g, dişilerde 290 g olarak bulunmuştur. Sütten kesim günü ortalama 73 gün olarak hesaplanmıştır. Ortalama üçüncü ay ağırlıkları erkeklerde 37,17 kg değerinde, dişilerde ise 32,85 kg, teklerde 40,82 ikizlerde 31,08 kg olarak bulunmuştur. Üçüncü ay ortalama GCAA erkeklerde 357 g, dişilerde 312 g olarak bulunmuştur. Dördüncü ay ağırlıkları erkeklerde ortalama 44,96 kg, dişilerde ise 38,54 kg, teklerde 48,00 kg ikizlerde 37,29 kg olarak bulunmuştur. Dördüncü ay GCAA erkeklerde ortalama 332 g, dişilerde 281 g olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose of the study; To examine some growth characteristics of Karacabey Merino lambs. The animal material studied consisted of 43 heads of Karacabey Merino lambs raised in a private sheep breeding enterprise in the Kemalpaşa district of Izmir. Birth weight, birth type and gender of 43 Karacabey Merinos were examined. Due to insufficient records in the farm, only 19 heads out of 43 lambs were examined in the first month, second month, weaning period, third and fourth month weights, weaning day and daily live weight gains. According to the values obtained as a result of the examinations, the average birth weight was found to be 5.08 kg in male lambs and 4.79 kg in female lambs. Depending on the type of birth, the average weight is calculated as 5.45 kg for singletons and 4.60 kg for twins. The average first weight was found to be 11.71 kg in males and 10.68 kg in females. In the first month, the average GCAA was observed as 221 g in males and 196 g in females. The average weight in the second month was 20.86 kg for males and 19.95 kg for females. In the second month, the average GCAA was found to be 262 g in males and 252 g in females. Weaning weights were found to be 27.84 kg for males, 26.17 kg for females, 31.70 kg for singles and 24.06 kg for twins. The average GCAA from the second month to the weaning age was 318 g in males and 290 g in females. The average weaning day was calculated as 73 days. The average third month weight was found to be 37.17 kg for males, 32.85 kg for females, 40.82 kg for singles and 31.08 kg for twins. In the third month, the average GCAA was found to be 357 g in males and 312 g in females. The average weight in the fourth month was 44.96 kg for males, 38.54 kg for females, 48.00 kg for singles and 37.29 kg for twins. In the fourth month, the average GCAA was 332 g in males and 281 g in females.