İklim krizinin medyadaki yansımaları: BBC News Türkçe ve Evrensel haberleri üzerine karşılaştırmalı bir söylem analizi
Reflections of climate crisis in media: A comparative discourse analysis on BBC News Türkçe and Evrensel News
  1. Tez No: 868586
  2. Yazar: CANAN PEHLİVANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH BAŞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Journalism, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Küresel iklim krizi, geniş kapsamlı ekolojik, sosyal, ekonomik ve siyasi sonuçları olan muhtemel bir yok oluş olayıdır. İklim krizi üzerine yapılan son akademik çalışmalar, krizi ekonomik ve siyasi bir perspektiften ele almaya başlamış ve krizi yalnızca ekolojik ve ardından teknolojik bir sorun olarak incelemek yerine, krizin altında yatan nedenleri daha iyi anlamak için yeni bir terminoloji alt kümesi getirmiştir. Dolayısıyla bugün, iklim krizi doğa bilimlerinin konusu olduğu kadar sosyal bilimlerin de konusudur. İklim krizinin ekonomi politiğinin incelenmesi, iklim krizinin tarihsel arka planının, ekonomik altyapısının ve ideolojik üstyapısının iç içe geçmiş bir şekilde incelenmesini zorunlu kılmaktadır. Bu iç içe geçmiş çalışmayı yürütebilmek amacıyla, çalışmanın birinci bölümünde, iklim krizinin ekonomik ve politik boyutunu oluşturan karbon kapitalizminin temel karakteristik özellikleri tartışılmıştır. İklim krizinin varoluşsal bir tehdit olmasına rağmen, karbon kapitalizmi ideolojisinin söylemsel boyutta kendini nasıl ürettiğinin ve yeniden ürettiğinin ortaya koyulması gerekir. Bu yeniden üretime dair fikir edinmek amacıyla ikinci bölümde modern toplumun birincil bilgi kaynağı olan medyanın ekonomi politiği anlaşılmaya çalışılmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise, iklim krizi literatürü çerçevesinde belirlenen temalar doğrultusunda BBC News Türkçe ve Evrensel Gazetesi'nin iklim krizi haberlerinden amaçlı örneklem tekniğiyle seçilen haber çiftleri Norman Fairclough'un Üç Boyutlu İletişimsel Olay Modeli temel alınarak karşılaştırmalı eleştirel söylem analizi metoduyla incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Global climate crisis constitutes a probable extinction event that has far reaching ecological, social, economical and political consequences. The recent academic works on the climate crisis started to consider the crisis from an economic and political perspective and brought upon a new subset of terminology to better understand the underlying causes of the crisis in lieu of studying the crisis solely as an ecological and subsequently a technological problem. Therefore, today the climate crisis is the subject of social sciences as much as it is the subject of natural sciences. Study of the political economy of the climate crisis dictates that an interwoven study of historical background, economical infrastructure and ideological superstructure of the climate crisis must be conducted. In order to carry out this interwoven study, in the first chapter of the study, the main characteristics of carbon capitalism, the economic and political aspect of the climate crisis, were discussed. Although the climate crisis is an existential threat, it is necessary to reveal how the ideology of carbon capitalism produces and reproduces itself in the discouse. In order to gain insight into this reproduction, in the second chapter, the political economy of the media, being the primary source of information in modern society, is tried to be understood. In the last part of the study, in line with the themes determined within the framework of the climate crisis literature, news pairs selected from BBC News Türkçe and Evrensel Newspaper's climate crisis news through purposive sampling technique were analysed through comparative critical discourse analysis method based on Norman Fairclough's Three Dimensional Communicative Event Model.