Güney-Batı Somali Koonfur-Galbeed bölgesindetarımsal sulama üzerine iklim değişiminin etkileri
Effects of climate change on agricultural irrigation in Koonfur-Galbeed region in South-West Somalia
  1. Tez No: 868587
  2. Yazar: YASIN SHEIKH AMIR SHEIKH IBRAHIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırmada Güneybatı Somali'nin Koonfur-Galbeed bölgesinde, iklim değişiminin tarımsal sulama üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu süreçte öncelikle, söz konusu alanda 2000 ile 2021 yılları arasında, 22 yıllık periyot süresince meydana gelen yıllık toplam yağış, ortalama sıcaklık ve oransal nem değerleri incelenmiştir. Daha sonra, araştırma alanı içerisinde yer alan Afgooye ve Baydhabo bölgelerinde yetiştirilen mısır, sorgum ve kuru fasulyenin 2019, 2020 ve 2021 yıllarına ilişkin sulama suyu gereksinimleri belirlenmiştir. Bu süreçte FAO tarafından geliştirilen Cropwat 8.0 programı çalıştırılmıştır. Çok yıllık iklim verilerinin incelenmesi sonucunda, toplam yağışının büyük ölçüde değişkenlik gösterdiği belirlenmiştir. İlaveten, 22 yıllık periyotta ortalama sıcaklığın 27.4 0C, oransal nem düzeyininse %71.6 olduğu belirlenmiştir. Elde edilen eğilim grafikleri, tarımsal üretim amaçlı su kullanım süreçlerinin sürekli izlenmesi ve uygun programların hazırlanması zorunluluğunu ortaya koymuştur. Araştırmada 2019, 2020 ve 2021 yılları itibariyle mısır, sorgum ve kuru fasulyenin toplam sulama suyu gereksinimlerinin, iklim değişkenliğinden kaynaklanan etkili yağışın öngörülemezliği nedeniyle yüksek olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, bu araştırmadan elde edilen bulguların kıt su ve toprak kaynaklarının sürdürülebilir kullanımı sürecinde bir öngörü sağlaması beklenmektedir. Hepsinden önemlisi, kıt kaynakların optimum kullanımına olanak sağlayan stratejilerin geliştirilmesiyle, toplumsal kalkınmaya da bir katkı sunulması umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of climate change on agricultural irrigation in the Koonfur-Galbeed region of South-west Somalia. Firstly, annual total precipitation, average temperature, and relative humidity values occurring in the region between 2000 and 2021, during a 22-year period, were examined. Subsequently, the irrigation water requirements for maize, sorghum, and dry beans cultivated in the Afgooye and Baydhabo regions within the research area were determined for the years 2019, 2020, and 2021. The Cropwat 8.0 program developed by FAO was utilized for this purpose. The analysis of multi-year climate data revealed a considerable variability in total precipitation. Additionally, over the 22-year period, the average temperature was determined to be 27.4 °C, and the relative humidity level was 71.6%. The trend graphs obtained underscore the necessity for continuous monitoring of water use processes for agricultural production and the development of appropriate programs. In the study, it was found that the total irrigation water requirements for maize, sorghum and dry beans were high in the years 2019, 2020, and 2021 due to the unpredictability of effective rainfall resulting from climate variability. In conclusion, the findings from this research are expected to provide insight into the sustainable utilization of scarce water and soil resources. Most importantly, it is hoped that the development of strategies enabling the optimal use of limited resources will contribute to social development.