İmplant Destekli Tam Protez Uygulamalarında, İmplantlar Arası Mesafelerin Ve Açıların Tutuculuğa Etkisinin Değerlendirilmesi
- Tez No: 868602
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR USTA KUTLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Çalışmanın amacı; alt çene iki implant destekli overdenture uygulamalarında, farklı açı ve mesafelerde yerleştirilen implantların, laboratuvar ortamında tutuculuk kuvvet değerlerine etkisinin araştırılması, elde edilen laboratuvar sonuçlarının, klinik uygulamalarda yol gösterici olması ve yeni çalışmalara katkı sağlamasıdır.Bu çalışma için 72 adet implant analoğu, 72 adet dayanak, 72 adet tutucu üst yapı kullanılarak, 36 adet implant analoglarının yerleştirileceği blok ve 36 adet protezi simüle eden blok hazırlanmıştır. İmplantlar arası 12 mm ve 22 mm mesafeye bağlı ve implantların sagittal düzlemle 0°,5°,10° derecelik açı yaptığı 6 farklı test grubu oluşturulmuştur (n=6). Her gruba; 3 ay, 6 ay ve 12 ay klinik kullanıma karşılık gelen; 360, 720, 1440 takma/çıkarma siklusu uygulanmıştır. Tutuculuk testi, Universal Test Cihazında gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler, IBM SPSS programına aktarılmıştır. İki grup arasında fark olup olmadığı, bağımsız örneklem t testi ile,ikiden fazla grup arasında fark olup olmadığı tek yönlü varyans analizi (One Way ANOVA) ile incelenmiştir. Son aşama olarak protezin aşınma değerlerini incelemek için tutucu bileşenler taramalı elektron mikroskobuyla (SEM) incelenmiştir.İmplantlar arasındaki mesafe ve açının Locator tutuculuğu üzerinde anlamlı bir etkisi gözlenmedi (P > .05). Bununla birlikte, takma/çıkarma döngü sayısının tutuculuk üzerindeki etkisi istatistiksel olarak anlamlıydı (P < .05).1 yıllık kullanım sonrasında lastik tutucularda belirgin aşınmalar izlendi.İmplantlar arasındaki mesafe ve açının retansiyon değerlerinin benzer olması, klinisyenlere, implantları mümkün olduğunca yakın ve 10° dereceye kadar lingual açılı bir şekilde yerleştirmeleri için bir fırsat sağlar.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of different inter-implant distances and angles on retention force values in lower jaw two-implant-supported overdenture applications in a laboratory setting. The obtained laboratory results are intended to guide clinical applications and contribute to further research.In order to create blocks for the implantation of 36 implant analogs and replicate 36 prostheses, 72 abutments, 72 retentive superstructures, and 72 implant analogs were employed in this study. Six different test groups were created based on 12 mm and 22 mm inter-implant distances and 0°,5°, 10°-degree angulations of implants in the buccolingual direction (n=6). Each group underwent 360, 720, and 1440 insertion/removal cycles corresponding to 3 months, 6 months, and 12 months of clinical use. Retention tests were conducted using a Universal Testing Machine. The collected data were transferred to the IBM SPSS program. Independent sample t-test was used to determine if there was a difference between the two groups, and one-way analysis of variance (One Way ANOVA) was used to examine differences among more than two groups. As a final step, metal matrices and matrix inserts of the prostheses were examined by scanning electron microscopy (SEM) to assess the wear values of the retentive components.There was no significant effect of the distance between implants and the angulation on Locator retention (p > .05). However, the effect of the insertion/removal cycle count on retention was statistically significant (p < .05). Significant wear was observed in the rubber inserts after 1 year of use.The similarity in retention values between the distances and angles of the implants provides clinicians with an opportunity to place the implants as close together as possible and with a buccal angulation of up to 10 degrees.