Tam ARK implant destekli restorasyonlarda geleneksel ve dijital ölçü yöntemlerinin hassasiyetlerinin karşılaştırılması
Comparison of the accuracy of conventional and digital impression techniques in complete-ARCH implant restoration
- Tez No: 791735
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH BERKSUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Farklı uzaklıklarda, paralel ve açılı yerleştirilen implantların konvansiyonel ve dijital ölçü hassasiyetinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Tam dişsiz üst çene modeline 11, 13, 14, 15, 22, 24 ve 26 no'lu bölgelere sırasıyla; 0, 0, 15, 30, 0, 15, 30 açılanmalar ile toplamda 7 adet implant analogları ve multi-ünit abutmentlar yerleştirilmiştir. Daha sonra multi-ünit abutmentlar üzerine tarama postu yerleştirilmiş ve çalışma modeli Eos X5i laboratuvar tarayıcısı (inEos X5; Dentsply Sirona Dental, Benshein, Almanya) ile dijitalize edilmiştir. Konvansiyonel ölçü grubu (KG) patern rezin ile splintlenmiş ölçü postları üzerinden, bireysel ölçü kaşığı ile açık kaşık ölçü tekniği ile oluşturulmuştur. Dijital ölçü grubunda Primescan (PS), Trios 4 (T) ve Medit i500 (Mİ) olmak üzere toplamda 3 adet farklı ağız iç tarayıcı kullanılmıştır (4 ölçü grubu ve n:10). Üç farklı ağız içi tarayıcının ve konvansiyonel ölçünün 3 boyutlu modelleri referans model ile Geomagic Control X programında çakıştırılarak sapma değerleri hesaplanmıştır. Elde edilen veriler IBM SPSS Statistics 22 ile analiz edilmiştir. Normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro Wilks testleri ile değerlendirilmiştir. Parametrelerin gruplar arası karşılaştırmalarında Kruskal Wallis testi ve farklılığa neden olan grubun tespitinde Dunn's test kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the accuracy of conventional and digital impressions of implants placed at different distances, parallel and angled. On edentulous upper jaw model, for regions 11, 13, 14, 15, 22, 24 and 26, respectively; a total of 7 implant analogues and multi-units with 0, 0, 15, 30, 0, 15, 30 angulations abutments were placed. Later, working model with scanbodies placed on multi-unit abutments scanned with Eos X5i laboratory scanner (inEos X5; Dentsply Sirona Dental, Benshein, Germany). Conventional impression group (KG) was created with an individual impression tray and an open tray impression technique on impression posts splinted with pattern resin. In the digital impression group, a total of 3 different intraoral scanners, Primescan (PS), Trios 4 (T) and Medit i500 (MI), were used (4 impression groups and n:10). The deviation values were calculated by superimposing the 3D models of 3 different intraoral scanners and conventional impressions with the reference model in the Geomagic Control X program. Obtained data were analyzed with IBM SPSS Statistics 22. Normal distribution was evaluated with Kolmogorov-Smirnov and Shapiro Wilks tests. Kruskal Wallis test was used to compare the parameters between groups and Dunn's test was used to determine the group that caused the difference.