Muhasebe sektörü çalışanlarının bağımsız denetime yönelik bakış açıları: Azerbaycan muhasebe sektörüne yönelik araştırma
Perspectives of accounting sector employees towards independent audit: Research on Azerbaijan accounting sector
- Tez No: 868617
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRBÜZ GÖKÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma Azerbaycan Cumhuriyeti'nde muhasebe sektöründe çalışan meslek mensuplarının bağımsız denetime yönelik bakış açılarının belirlenmesi amacıyla hazırlanmıştır. Bu kapsamda Azerbaycan Maliye Bakanlığı tarafından listelenen ve“Profesyonel Muhasebeci Sertifikası”almaya hak kazanmış 142 kişiye konuyla ilgili 21 soruyu içeren anket formu uygulanmıştır. Anketler sonucunda edinilen bulgular IBM SPSS Statistics paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma neticesinde ankete katılan kişilerin çoğunlukla denetim faaliyetlerini işletmeler için yararlı buldukları tespit edilmiştir. Ayrıca araştırmaya konu olan kişilerin denetime yönelik bazı ön yargılarının mevcut olduğu da tespit edilmiştir. Bu kapsamda genel ölçekte hem bağımsız hem de iç denetim kavramının iyi bir biçimde anlaşılması ve sektörde mevcut ön yargıların aradan kaldırılması nedeniyle denetim faaliyetlerini kapsayan çeşitli eğitimlerin verilmesi önerilmektedir. Özellikle bağımsız denetim faaliyetinin oldukça büyük bir kısmının Azerbaycan'ın esas iktisadi bölgesi olan Bakü-Abşeron bölgesindeki kuruluşlara uygulandığı görüşü tespit edilmiştir. Bu kapsamda denetim faaliyetlerinin diğer bölge şirketlerine uygulanması yönündeki yapılabilecek teşebbüsler ülke genelinde genel bir denetim algısının oluşmasına katkıda bulunabilecektir.
Özet (Çeviri)
This study was prepared to understand the perspectives of professionals working in the accounting sector in the Republic of Azerbaijan towards independent auditing procedure. In this context, a survey form containing 21 questions was applied to 142 people listed by the Azerbaijani Ministry of Finance and entitled to receive the“Professional Accountant Certificate”. The findings obtained from the surveys were analyzed using the IBM SPSS Statistics package program. As a result of the research, it was determined that the people who participated in the survey mostly found audit activities useful for businesses. It has also been determined that the people who are the subject of the research have some prejudices towards auditing. In this context, it is recommended to provide various trainings covering audit activities in order to have a good understanding of the concepts of both internal audit and external audit and to eliminate existing prejudices in the sector. In particular, it has been determined that a large part of the independent audit activity is applied to organizations in the Baku-Absheron region, which is the main economic region of Azerbaijan. In this context, attempts to apply auditing activities to other regional companies may contribute to the creation of a general auditing perception throughout the country.