Obez bireylerde kardiyovasküler hastalık risk skorlaması ile biyoempedans ölçüm ilişkisi
Cardiovascular disease in obese individuals bioempedance with risk scoring measurement relationship
  1. Tez No: 868619
  2. Yazar: MERVE AKYOL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ERDOĞDU CEYLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Çalışmamızda kardiyovasküler hastalık riski için önemli bir gösterge olan Sistemik Koroner Risk Hesaplama 2 (SCORE2) ölçeğinin obez bireylerin vücut kitle indeksi (VKİ), vücut yağ oranı, abdominal yağ oranı, bel kalça oranı gibi ölçüm değerleriyle ilişkisini ortaya koymak amaçlanmaktadır. Tokat Gaziosmanpaşa Üniversite Hastanesi Obezite polikliniğine 01.09.2021-01.09.2023 tarihleri arasında başvuran obez hastaların biyoempedans ölçüm değerleri, otomatik sfingomanometre ile tansiyon arteryal ölçümü ve rutin tetkiklerin elektronik sistemden alınması ile yapılmıştır. Dahil etme ve dışlama kriterlerine göre katılıma uygun 145 hasta retrospektif olarak taranarak çalışmaya alınmıştır. 2021 yılında güncellenen SCORE2 risk hesaplamasıyla 40-69 yaş aralığındaki kardiyovasküler hastalığı olmayan hastalar için 10 yıllık risk hesaplaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study, we aim to investigate the relationship between the Systematic Coronary Risk Evaluation 2 (SCORE2) scale, which is an important indicator for cardiovascular disease risk, and measurement values such as body mass index (BMI), body fat percentage, abdominal fat percentage, waist-to-hip ratio, in obese individuals. The bioimpedance measurement values of obese patients who applied to the Obesity Outpatient Clinic of Tokat Gaziosmanpaşa University Hospital between 01.09.2021-01.09.2023 were obtained through automatic sphygmomanometer for arterial blood pressure measurement and routine tests were obtained from the electronic system. According to inclusion and exclusion criteria, 145 eligible patients were retrospectively screened and included in the study. The 10-year risk calculation was computed using the updated SCORE2 risk assessment for patients aged 40-69 without cardiovascular disease as of 2021.