Göller bölgesinden hastanemize başvuran akciğer kanseri ön tanısı olan hastaların bronkoskopi verilerinin araştırılması
Investigation of bronchoscopy data of patients with a preliminary diagnosis of lung cancer who admitted to our hospital from the lakes region
- Tez No: 868630
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Akciğer kanseri sık görülmesi ve yüksek ölüm oranlarına sahip olması nedeniyle halk sağlığı açısından önemli bir sağlık sorunudur. Tanı yöntemlerinin gelişmesi ve sağlık hizmetlerine erişimin artmasıyla her yıl daha fazla kanser vakası teşhis edilmektedir. Erken tanı ve tedavi konusundaki gelişmelerle birlikte günümüzde akciğer kanserini önleme ve korunma çalışmaları da önem kazanmaktadır. Sunulan çalışmada ilimizin (85) de içinde bulunduğu göller bölgesinde yaşayan, akciğer kanseri ön tanısı ile hastanemize başvurup bronkopskopi yapılan hastaların demografik özellikleri ile bronkoskopi işlemi sonucunda elde edilen bulguların karşılaştırılması amaçlanmıştır. Süleyman Demirel Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesine göller bölgesinden 2018-2023 yılları arasında başvuran ve bronkopskopi yapılan 413 hasta retrospektif olarak araştırılmıştır. Hastaların cinsiyetleri, bronkoskopi sırasındaki yaşları, yaşadıkları yer (il/ilçe), yaşadıkları bölgede elma tarımı yapılıp yapılmadığı, sigara kullanım öyküleri, ailede kanser öyküsü, semptom durumuları, ek hastalıkları, biyopsi alınma durumu, biyopsi alınma yöntemleri, biyopsi sonucu, biyopsi sonucu kanser ya da inflamasyon/enfeksiyon ise alt tipleri kaydedilerek bronkoskopi sonuçları karşılaştırılmıştır. Çalışmada hastaların %79,2'si erkek (n=327), %20,8'i kadın (n=86) olup yaş ortalamaları 64,48±11,33 (min:19-max:91) yıl olarak bulundu. Hastaların %75,8'inin (n=313) aktif sigara kullandığı ya da geçmişte sigara kullanım öyküsü mevcuttu.
Özet (Çeviri)
Pulmonary Lung cancer, due to its high prevalence and mortality rates, represents a significant public health concern. With the advancement of diagnostic methods and increased access to healthcare, there is a growing number of diagnosed cancer cases each year. Alongside developments in early diagnosis and treatment, efforts towards preventing and protecting against lung cancer have gained importance in contemporary healthcare. This study aims to compare the demographic characteristics of patients residing in the Lakes Region, particularly in our province (85), who presented to our hospital with a preliminary diagnosis of lung cancer and underwent bronchoscopy, along with the findings obtained from the bronchoscopy procedure. A retrospective investigation was conducted on 413 patients who applied to Süleyman Demirel University Research and Application Hospital from the Lakes Region between 2018 and 2023 and underwent bronchoscopy. Demographic information, including gender, age during bronchoscopy, place of residence (province/district), apple cultivation in the region, smoking history, family history of cancer, symptom status, additional diseases, biopsy status, biopsy methods, biopsy results, and subtypes in case of cancer or inflammation/infection, were recorded and compared based on bronchoscopy results. In the study, 79.2% of the patients were male (n=327), and 20.8% were female (n=86), with an average age of 64.48±11.33 years (min:19-max:91). The majority of patients (75.8%, n=313) were either active smokers or had a history of smoking.