Yıkım olan (defisit) ve yıkım olmayan (non defisit) şizofrenide frontal lob işlevleri
- Tez No: 86871
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BENAL İNCEER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
^ ÖZET Şizofreni, farklı nedenlere bağiı bir çok zihinsel bozukluğu birarada barındıran bir terimdir. Şizofreniyi incelerken homojenliği sağlamak ve altta yatan patofizyolojik süreçleri incelemek için ait gruplar tanımlanmıştır. Andreasen, pozitif - negatif belirtili şizofreniyi tanımlarken; Crow Tip I - Tip II şizofreni kavramını ortaya atmıştır. Yıkım olan (defisit) - Yıkım olmayan (non-defisit) ayrımı ise oldukça yeni bir gruplandırmadır. Carpenter, negatif belirtilerin birincil ve ikincil, geçici ve kalıcı şeklinde ayrılması gerektiğini vurgulamıştır. Şizofrenideki negatif semptomların ortaya çıkmasında hangi beyin bölgelerinin etkin olduğu konusu araştırmacılar için ilgi çekici bir konu haline gelmiştir. Elde edilen veriler göstermiştir ki, şizofrenide etkili beyin alanları limbik sistem, bazal ganglionlar ve frontal iobtur. Son yıllarda yapılan çalışmalarda, bozulan bilişsel işlevlerin gelişmiş nöropsikoiojik testlerle ölçülebileceği bildirilmiştir. Ancak, bazı çalışmalarda da şizofrenideki belirti puanlan ile nöropsikoiojik test sonuçları arasında ilişki oiduğu sorusunun netleşmiş bir cevabı yoktur. Bizim bu çalışmadaki amacımız, nöropsikoiojik testleri kullanarak yıkım olan ve yıkım olmayan şizofreni tanılı hastalar ile normal kontrol grubunun frontal lob işlevlerini karşılaştırmaktı. Çalışmaya, 17 yıkım olan 13 yıkım olmayan şizofreni tanılı 30 hasta ve 25 normal kontrol grubu alındı. Hastalara iki psikiyatri doktoru tarafından tanı koyucu görüşme yapıldı. Bireysel Bilgi Formu, SANS, SAPS, UKU, Hamilton Depresyon Ölçeği ve Defisit ve Non-Defisit Tanı Kriterleri ile hastalar değerlendirildikten sonra, Sözel Akıcılık, Lurian El Sekansları, Trail Making A - B, Stroop Testi ve WCST uygulandı. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre frontal lob işlevlerini ölçen57 nöropsikoiojik testlerdeki başarının, yıkım olup olmaması ile ve pozitif belirtilerin şiddetiyle ilişkili olduğu görüldü. Negatif belirtiler ile test başarısı arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı. Sonuç olarak, şizofreninin klinik belirtileri ve alt tipleri ile frontal lob işlevleri arasındaki ilişkinin daha ayrıntılı bir şekilde araştırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
ss SUMMARY Schizophrenia is a term which contains many mental disorders which are due to different causes. While investigating schizophrenia, subgroups are described to obtain hornogenity and to examine pathophysiological process. While Andreasen describes it as positive-negative symptoms schizophrenia, Crow describes it as Type i - Type II schizophrenia. Distinction of deficit - non deficit is a pretty new classification. Carpenter emphasized that; negative symptoms are differed as primary - secondary, temporary - permanent. Which brain areas are effective in occurence of negative symptoms is an interesting topic subject for the researchers. Datas show that effective brain areas in schizophrenia are limbic system, basal ganglions and frontal lobe. investigations of recent years state that, impaired cognitive functions can be measured by advanced neuropsychological tests. But in some investigations, there is not a clear answer for the question about the relation between schizophrenia symptom scores and neuropsychological test results. in this study, our aim is to compare frontal lobe functions of deficit and nondeficit schizophrenia patlens with normal control group by neuropsychological tests : There are total 30 patiens: 17 patiens are deficit and 13 patiens are nondeficit. Also there are 25 subjects in the control group. Patiens are admitted to diagnostic interview by two psychiatrist. After the patiens are evaluated by SANS, SAPS, UKU, hamilton Depression Scale and Deficit - Non Deficit Diagnosis Criterias, tests of Word Fluency, Lurian hand Secans, Trail Making A-B Test, WCST are performed.59 According to findings of study, performance in neuropsychological tests are related to deficit or nondeficit and severity of positive symptoms. There is no relation between negative symptoms and performance of tests. As a result, relations between clinical symptoms of schizophrenia and its subtypes and frontal lobe functions require further studies.