Kahramanmaraş merkezli deprem sonrası otizm spektrum bozukluğu olan çocuklarda duygusal/davranışsal sorunlar ile annelerinin anksiyete, depresyon düzeyleri ve başa çıkma tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of emotional and behavioral problems in children with autism spectrum disorder and their mothers' anxiety, depression levels, and coping attitudes after the earthquake centered in Kahramanmaras
  1. Tez No: 861502
  2. Yazar: KEVSER YENİCİL DAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE ALTUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Amaç: Doğal afetler, özellikle depremler, fiziksel yaralanma, mal kaybı, ölüm gibi birçok olumsuz sonuca ve psikolojik rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Doğal afetlerin bireyleri aynı şekilde etkilemediği bilinmektedir. Yetişkinlere bağımlılıkları göz önüne alındığında çocuklar ve engelli bireyler en savunmasız grup olarak değerlendirilmektedir. Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) olan çocuklar, klinik özellikleri göz önüne alındığında özellikle önem arz etmektedir. Bizim literatür bilgilerimize göre ilk kez yapılan bu çalışmada, ülkemizde 06 Şubat 2023 tarihinde, aynı gün içerisinde 7.7 ve 7.6 şiddetinde, yüksek yıkım gücüne sahip olan, 11 ilde çok sayıda enkaz ve ölümün meydana geldiği Kahramanmaraş merkezli deprem sonrasında OSB'li çocuklarda duygusal/davranışsal sorunların belirlenmesi ve bu çocukların annelerinin anksiyete, depresyon seviyelerinin ve başa çıkma stratejilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Kahramanmaraş'ta ikamet eden, 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş merkezli depremi yaşayan ve DSM-5-TR kriterlerine göre, 95 OSB'li çocuk (0-12 yaş, 65 erkek, 30 kız) ve anneleriyle yaş-cinsiyet eşleştirilmiş fiziksel ve belirgin bir psikiyatrik hastalık tanısı saptanmayan 95 depremzede çocuk ve anneleri çalışmaya dahil edilmiştir. Çocuklardaki duygusal/davranışsal sorunların belirlenmesi için Güçler ve Güçlükler Anketi (GGA)-ebeveyn formu, Sosyodemografik Veri Formu, annelerin anksiyete, depresyon seviyeleri ve başa çıkma stratejileri değerlendirmek için Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ), Beck Depresyon ölçeği (BDÖ), Başa Çıkma Tutumlarını Değerlendirme Ölçeği (COPE), anneler tarafından doldurtulmuştur. OSB semptomlarının şiddetini belirlemek amacıyla CARS uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmamızda hasta grubunun yaş ortalaması 6,7±3,0 yıl, kontrol grubunun 6,6±3,0 yıldır.
Özet (Çeviri)
Objective: Natural disasters, especially earthquakes, can cause many negative consequences, such as physical injury, property loss, death, and psychological disorders. It is known that natural disasters do not affect individuals in the same way. Considering their dependence on adults, children and individuals with disabilities are considered the most vulnerable group. Children with autism spectrum disorder (ASD) are particularly important considering their clinical characteristics. This study, which was conducted for the first time according to our literature information, was aimed at determining the emotional and behavioral problems in children with ASD and evaluating the anxiety, depression levels, and coping strategies of the mothers of these children after the earthquake centered in Kahramanmaraş on February 6, 2023, with a magnitude of 7.7 and 7.6 on the same day, which had high destructive power and caused a large number of debris and deaths in 11 provinces. Method: The study included 95 children with ASD (0–12 years old, 65 boys and 30 girls) and their mothers, as well as 95 age- and gender-matched earthquake survivors from Kahramanmaraş who lived through the February 6, 2023, Kahramanmaraş-centered earthquake and were not diagnosed with a physical or significant psychiatric disorder and their mothers. The mothers completed the Beck Anxiety Inventory (BAI), Beck Depression Inventory (BDI), Sociodemographic Data Form, The Coping Strategies with Stress Inventory (COPE), and Strengths and Difficulties Questionnaire (SDQ)-parental form to assess their levels of anxiety and depression and coping mechanisms. CARS was administered to determine the severity of ASD symptoms. Results: In our study, the mean age of the patient group was 6.7±3.0 years, and the mean age of the control group was 6.6±3.0 years.