Eğitim binalarında öğrenim performansına etki eden iç ortam değişkenlerinin incelenmesi
Investigation of indoor environmental variables affecting learning performance in educational buildings
- Tez No: 868745
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLBEN ÇALIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
İç ortam hava kalitesi, insan sağlığı ve termal konfor üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir. İç ortamda, havalandırma sistemleri iç ortam hava kalitesinde ve bina sakinlerinin rahatsızlığının azaltılmasında önemli bir rol oynamaktadır. Kötü hava kalitesinin olumsuz etkileri konusunda artan farkındalık göz önüne alındığında, okul binalarında iç ortam hava kalitesinin iyileştirilmesine yönelik artan bir ilgi olduğu görülmektedir. Tez çalışmasında eğitim binalarındaki iç ortam değişkenlerinin öğrencilerin dikkat, konsantrasyon ve motivasyon seviyelerine olan potansiyel etkilerinin incelemesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda farklı günlerde CO2, hava akım hızı, iç ortam hava sıcaklığı, gürültü ve bağıl nem ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Bu ölçümler 15.11.2023 ve 21.12.2023 tarihleri arasında Ege Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü D304 dersliğinde gerçekleştirilmiştir. Ayrıca bu ölçümlerin öğrencilerin öğrenim performansına etkilerinin araştırılması için eş zamanlı olarak anket çalışması yapılmıştır. Anket çalışmasına toplam 148 kişi katılmıştır. İç ortam hava sıcaklığı ölçümleri ve eş zamanlı yapılan anket sonuçlarına bakıldığında iç ortam hava sıcaklığının 25 °C üzerinde olması, katılımcıların odaklanmalarının azalmasına neden olmuştur. İç ortam hava sıcaklığının anlık değişimi, ders sonunda katılımcıların en çok iç ortam hava sıcaklığından şikayet ettiklerini göstermiştir. Gürültü ölçümleri dikkate alındığında katılımcı sayısının artışı gürültü seviyesini 35 dB'nin üzerine çıkmasına neden olmuştur. Bu durum katılımcıların gürültüden rahatsız olmalarına ve ders sırasında odaklanmalarını olumsuz etkilediği gözlemlenmiştir. İç ortam bağıl nem oranı ölçümlerine bakıldığında ASHRAEASHRAE 55'in önerdiği üst limiti geçen testte katılımcıların %71'i bağıl nem oranını normal bulurken, ASHRAE 55'in limitleri içinde kalan ölçümlerde bu oran %88 ile %94 arasında olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Indoor air quality (IAQ) has a strong impact on human health and thermal comfort. In the indoor environment, ventilation systems play an important role in indoor air quality and reducing occupant discomfort. Given the growing awareness of the negative effects of poor air quality, there is a growing interest in improving indoor air quality in school buildings. The thesis aims to examine the potential effects of indoor environmental variables in educational buildings on students' attention, concentration and motivation levels. In this context, CO2, air flow rate, indoor air temperature, noise and relative humidity measurements were performed on different days. These measurements were carried out between 15.11.2023 and 21.12.2023 in Ege University Civil Engineering Department D304 classroom. In addition, a survey was conducted simultaneously to investigate the effects of these measurements on students' learning performance. A total of 148 people participated in the survey. According to the results of the temperature measurements and the simultaneous questionnaire survey, the temperature above 25 degrees Celsius caused the participants to lose focus. The instantaneous change in temperature showed that the participants complained most about the air temperature at the end of the lesson. Considering the noise measurements, the increase in the number of participants caused the noise level to rise above 35 dB. This caused the participants to be disturbed by the noise and negatively affected their focus during the lesson. When the indoor relative humidity measurements were analyzed, 71% of the participants found the relative humidity normal in the test that exceeded the upper limit recommended by ASHRAE 55, while this rate was between 88% and 94% in the measurements within the limits of ASHRAE 55.