تقييم فعّالية طرائق تدريس قواعد النحو العربي باستخدام استراتيجية الخرائط الذهنية
Zihin haritası tekniğiyle Arapça dilbilgisi öğretimi yöntemleri etkililiğinin değerlendirilmesi
- Tez No: 868746
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Arapça
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu araştırmada, eğitimin her aşamasında benimsenen müfredata göre sarf, nahiv ve imla konuları başta olmak üzere Arapça dilbilgisi ve edebiyat içeriklerinin yabancı öğrencilere öğretilmesi ve aktarılması bağlamında zihin haritaları stratejilerinin bilgi kazanımı üzerindeki belirleyici rolüne ışık tutmak hedeflenmiştir. Ana dili Arapça olmayanların Arapça ediniminde zihin haritaları stratejisinin etkisini ölçmek yanında morfoloji, yazım ve söz dizimi benzeri başlıkları açıklamak için çalışmamızda deneysel yöntem uygulanmıştır. Deneysel çalışma, 74 kişiden oluşan çalışma üyelerine uygulanmış ve gruplara ayrılmıştır. Ön araştırma, kontrol ve deney grupları olarak ayrılan ve aşağıdaki şekilde dağıtılan çalışma bireyleriyle gerçekleştirilmiştir: Araştırma çerçevesinde anket / test araştırma grubu Kırıkkale Üniversitesi Arapça Mütercim ve Tercümanlık Bölümü öğrencilerinden (29 erkek ve kadın öğrenci), kontrol grubu (22 erkek ve kadın öğrenci) ve deney grubu (23 erkek ve kadın öğrenci) Ankara İli Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Arap Dili Eğitimi Bölümü öğrencilerinden oluşmuştur. 2022-2023 eğitim-öğretim yılı ikinci döneminde iki ay boyunca yürütülen deneysel çalışmada çeşitli bilimsel sonuçlara ulaşılmıştır; elde edilen sonuçlara göre zihin haritaları veya diğer bir deyişle kavram haritaları stratejisinin, öğrencinin zihnini çalıştırarak bilgiyi algılama ve uzun süre hafızada tutmayı sağlayacak şekilde özümsemede ona yardımcı olan en önemli modern tekniklerden biri olduğunu söylemek mümkündür. Öğrenci böylelikle sıkılmadan ve derslerin zorluğunu hissetmeden yeni terimlere kolaylıkla aşina olmakta, onları daha az çabayla daha iyi ve sistematik bir biçimde anlamaktadır. Araştırmamızda ikinci bir yabancı dil eğitiminde etkili bir öğretim tarzı sayılan ilgili yöntemin uygulanması genel olarak tüm Arapça sınıflarında tavsiye edilmekte; sözcükler, cümleler, parçaları birleştirerek mesajı uygulama ve iletişim çerçevesinde gelişen zihinsel sürece temel oluşturan sarf, nahiv ve imlayla bağlantılı alanlarda ise özellikle önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The research aims to shed light on the decisive role of the mind mapping strategy on knowledge acquisition and to evaluate to what extent it is suitable for the students' level in the context of learning and teaching Arabic grammar and literature contents, especially the grammatical, morphological, and orthographic contents to foreign students according to the curriculum adopted at each stage of education. An experimental method was applied in our study to measure the effect of the mind maps strategy in explaining topics such as grammar, morphology, and dictation in the acquisition of Arabic by those whose native language is not Arabic. The research consists of an introduction and five sections. The importance of Arabic, Arabic learning and teaching, especially the application of modern methods such as mind maps strategies are mentioned in the introduction. Then, two subheadings were given in the first section, the research plan and problems were discussed in the first heading, and previous studies were discussed in the second heading. The second part is devoted to presenting the theoretical framework of the research around three main topics including“strategies of mind maps”,“theories on which strategies of mind maps are based”and“teaching Arabic grammar to foreigners”. The third section deals with the method of our study and the actions to be taken around the method. The results of the research are presented in the fourth section. The fifth and final section is devoted to the discussion and interpretation of the results. First, the results were discussed and interpreted, and then the recommendations of our study were stated in the light of the data. The experimental study was applied to the study members, which numbered (74) people, and they were distributed into groups. The empirical study was conducted on study individuals grouped as preliminary research, control and experimental group and distributed as follows: Within the framework of the research, the survey/test research group consisted of students from Kırıkkale University Department of Arabic Translation (29 male and female students) while the control group (22 male and female students) and experimental group (23 male and female students) consisted of students from Ankara province Gazi University Faculty of Education Department of Arabic Language Teaching. Various scientific results have been achieved with the evaluations carried out following the experimental study conducted for two months in the second semester of the 2022-2023 academic year. Among the findings of the research: The strategy of mind maps or concept maps is one of the most important modern strategies that activates the student's mind and helps him understand and assimilate the information quickly and keep it in his mind for a longer period, while the student does not feel bored or difficulty in the study material, as well as facilitating the arrangement of information and being able to reach it in a better way and with less effort, and what was recommended by the research; in addition to this determination, necessity to use this strategy in lessons for learning and teaching Arabic grammar due to its effectiveness and the extent of its impact on the foreign student and his acquisition of the second foreign language, especially grammar, morphology, and dictation, since it is the basis for arranging speech in the mind on the scale of the word, the sentence, application, understanding, and communication.