Karpal tünel sendromunda farklı tedavi yaklaşımlarının etkinliğinin karşılaştırılması: Randomize kontrollü çift kör çalışma
Comparison of the efficiency of different treatment approaches in carpal tunnel syndrome: A randomized controlled double-blind study
  1. Tez No: 868760
  2. Yazar: SEFA DONGAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KILIÇHAN BAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı idiopatik karpal tünel sendromu (KTS) tanısı alan hastalarda farklı eksternal destek uygulamalarının ağrı, kavrama kuvveti, semptom şiddeti ve fonksiyonel durum üzerine etkisini araştırmaktı. KTS'li 40 hasta (32 kadın, 8 erkek) rijit bant, kinezyobant, splint ve kontrol gruplarına randomize ayrıldı. Tüm gruplar 2 hafta toplam 10 seans konvansiyonel tedavi programına alındı. Müdahale gruplarına ayrıca bantlama ve splint uygulandı. Hastaların sosyodemografik ve klinik özellikleri kaydedildi. Hastaların ağrı şiddeti için Vizüel Analog Skalası (VAS), el ve parmak kavrama kuvveti için pinçmetre ve dinamometre, semptom ve fonksiyon değerlendirmesi için Boston Karpal Tünel Sendromu Anketi kullanıldı. Hastalar tedavi öncesi ve tedavi sonrası (10 seans sonunda) olmak üzere 2 kere değerlendirildi. Gruplar tedavi sonrasındaki ağrı şiddetleri açısından karşılaştırıldığında, gruplar arasında anlamlı bir fark saptanmazken (p=0.171), tedavi öncesi ve sonrası dönemdeki ağrı şiddeti ortalama değişim düzeyinin gruplar arasında anlamlı farka neden olduğu saptandı (p=0.014). Ağrı şiddetinde görülen değişim kontrol grubu lehine anlamlıydı (p0.05). KTS hastalarında hem eksternal destekler hem de konvansiyonel tedavi ağrı şiddetini azaltmada, kavrama kuvvetini arttırmada, semptom şiddetini hafifletmede ve fonksiyonu iyileştirmede etkiliydi. Ağrı şiddetini azaltmada konvansiyonel tedavinin daha etkili olduğu görüldü. Kavrama kuvvetini arttırmada ise tüm eksternal destekler konvansiyonel tedaviye göre daha etkiliydi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of different external support applications on pain, grip strength, symptom severity and functional status in patients diagnosed with idiopathic carpal tunnel syndrome (CTS). Forty patients with CTS (32 women, 8 men) were randomly divided into rigid tape, kinesio tape, splint, and control groups. All groups were included in a conventional treatment program for a total of 10 sessions over 2 weeks. Taping and splinting were also applied to the intervention groups. Sociodemographic and clinical characteristics of the patients were recorded. Visual Analogue Scale (VAS) was used to evaluate the patients' pain intensity, pinchmeter and dynamometer were used to measure hand and finger grip strength, and Boston Carpal Tunnel Syndrome Questionnaire was used to evaluate symptoms and functions. Patients were evaluated twice, before and after treatment (at the end of 10 sessions). When the groups were compared in terms of pain intensity after treatment, no significant difference was detected between the groups (p=0.171), but it was determined that the average change level of pain intensity between the pre and post-treatment period caused a significant difference between the groups (p=0.014). The change in pain intensity was significant in favor of the control group (p0.05). Both external supports and conventional treatment were effective in reducing pain severity, increasing grip strength, alleviating symptom severity, and improving function in CTS patients. Conventional treatment was found to be more effective in reducing pain severity. All external supports were more effective than conventional treatment in increasing grip strength.