Okul öncesi dönemde çocukları olan ebeveyn ve okul öncesi öğretmenlerinin değerler eğitimine dair bakış açıları ve beklentilerinin incelenmesi
A research of the perspectives and expectations of parents and preschool teachers with children in preschool regarding values education
- Tez No: 868761
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ YİĞİT KUTLUCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırma, okul öncesi dönemde çocukları olan ebeveyn ve okul öncesi öğretmenlerinin değerler eğitimine dair bakış açıları ve beklentilerinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Yapılan bu çalışmada nitel araştırmanın bir parçası olan durum çalışması araştırma yönteminden faydalanılmıştır. Araştırma 2019-2020 eğitim-öğretim yılında İstanbul ilinde bulunan özel bir anaokulunda öğrenim gören dört-beş yaş grubu çocukların anne, baba ve öğretmenlerinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubunu beş okul öncesi öğretmeni, okul öncesi dönemde çocuğu olan beş anne ve bu annelerin eşi olmayan beş baba oluşturmuştur. Araştırmanın çalışma grubu belirlenirken katılımcılar, amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme aracılığıyla araştırmaya dâhil edilmişlerdir. Anne, baba ve okul öncesi öğretmenlerinin değerler eğitimine ilişkin bakış açıları ve beklentilerini ayrıntılı olarak belirlemek amacıyla, katılımcıların tamamına araştırmacılar tarafından geliştirilen altı sorudan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme soruları yöneltilmiştir. Bu araştırmada katılımcıların sorulara vermiş oldukları cevapları, tümevarımsal içerik analizi ve sürekli karşılaştırmalı yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırma sonuçları, anne, baba ve öğretmenlerin, değerler eğitiminin çocukların karakter ve kişilik gelişimine katkı sağladığını, okullarda değerler eğitiminin çoğunlukla çocuk merkezli ve uygulama temelli etkinliklerle yapılması gerektiğini düşündüklerini göstermiştir. Ayrıca sosyal etkileşim, iletişim ve iş birliği süreçlerinin arttırılması ve öneriler konusunda ebeveynlerin öğretmen, öğretmenlerin ise ebeveyn temelli değerlendirmeler yapığı sonuçlarına ulaşılmıştır. Bu sonuçlar doğrultusunda, ebeveynlerin ve öğretmenlerin değer öğretimi konusunda bilgilendirilmesi, öğretmenlere değerler eğitimi ve değerleri benimsemeleri açısından uzman kişilerce hizmet içi eğitimler ve seminerler planlanarak öğretmenlerin bu eğitime katılıma yönelik isteklerinin arttırılması ve geliştirilmesi sağlanmalıdır. Anne ve babalar açısından ise, ebeveynlerin öğretmenin beklentilerini iyi bir şekilde anlayabilmesi ve çocukların eğitimleri ile ilgili yapılması gerekenlere özen göstermesi, aile katılım etkinliklerine katılması, okulda öğrenilen değerler ile ilgili evde de etkinlikler planlanması ve öğretmenin bu konuda bilgilendirilmesi gereklidir. Ayrıca, çocukların değerleri içselleştirebilmeleri açısından aile ve okulun iş birliği içinde olmaları gerekliliği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been carried out to examine the perspectives and expectations of parents and preschool teachers, who have children in preschool period, about values education. In this study, the case study research method, which is a part of qualitative research, has been used. The research has been carried out with the participation of parents and teachers of children aged four to five who attend a private preschool in Istanbul in the 2019-2020 academic year. The study group consisted of five preschool teachers, five mothers with preschool children and five fathers who were not spouses of these mothers. While determining the study group of the research, the participants were included in the study through criterion sampling, which is one of the purposeful sampling methods. In order to determine in detail the perspectives and expectations of mother, father and preschool teachers regarding values education, semi-structured interview questions consisting of six questions developed by the researchers has been asked to all participants. In this study, the answers given by the participants to the questions has been analyzed using the inductive content analysis and continuous comparative method. The results of the research has been showed that parents and teachers think that values education contributes to children's character and personality development and that values education in schools should be done mostly with child-centered and practice-based activities. In addition, it has been found that parents made teacher-based evaluations and teachers made parent-based evaluations on increasing social interaction, communication and cooperation processes and suggestions. In line with these results, in-service trainings and seminars should be planned by experts in order to inform parents and teachers about values education, and to ensure that teachers' desire to participate in this training should be increased and developed. In terms of parents, it is necessary for parents to understand the expectations of the teacher well and paying attention to what needs to be done regarding the education of children, participating in family participation activities, planning activities at home about the values learned at school and informing the teacher about this. In addition the necessity of family and school cooperation has emerged about internalize values for children.