Auswirkungen verschiedener bodennutzungssysteme auf ausgewählte physiko-chemische bodeneigenschaften und pflanzenbauliche parameter in berlin-dahlem und dedelow
Berlin-dahlem ve dedelow'daki çeşitli uzun süreli toprak yönetim sistemlerinin seçilmiş fizikokimyasal toprak özellikleri ve bitki yetiştirme parametreleri üzerine etkileri'
  1. Tez No: 868759
  2. Yazar: MEHMET REŞAT SÜMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JUTTA ZEITZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Humboldt-Universität zu Berlin
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Toprak Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Berlin-Dahlem ve Dedelow'daki kumlu tınlı bölgelerde farklı toprak işleme sistemlerinin toprak fiziksel, toprak kimyasal ve bitkisel parametreler üzerindeki etkilerini araştırmak amacıyla çeşitli uzun vadeli saha denemeleri yapılmıştır. Berlin-Dahlem'deki çalışmanın ilk odak noktası, farklı toprak işleme derinlikleri (17 cm ve 28 cm) ile“kireçleme ile ve kireçleme olmadan”,“gübreleme ile ve gübreleme olmadan”ve“sığ ve derin toprak işleme”faktörleri arasındaki etkileri araştırmaktır. İkinci odak noktası, Dedelow'daki beş alanlı bir ürün rotasyon sahasında, geleneksel ve koruyucu toprak işleme yöntemlerinin ve bunların etkilerinin karşılaştırılmasıdır. Berlin-Dahlem'deki derin toprak işleme sisteminde uzun süreli toprak işleme sonrası penetrasyon direnci değerleri, sığ toprak işleme sistemlerine kıyasla daha yüksek sıkışmalar göstermiştir. Berlin-Dahlem'deki toprak agregat stabilitesi değerleri, sığ toprak işleme sistemlerinde daha yüksek çıkmıştır. Berlin-Dahlem'deki elde edilen toprak su tutma eğrileri, sığ toprak işleme sisteminde 10-15 cm toprak derinliğinde seçilen parseller için kullanılabilir su kapasitesinde bir artış göstermiştir. Dedelow'daki farklı toprak işleme sistemleri altında toprak su tutma eğrileri düzensiz varyasyonlar göstermiştir. En yüksek toplam karbon içeriği,“kireçleme ve çiftlik gübresi ile”uygulamalarında sığ toprak işleme sisteminde gözlemlenmiştir. Bununla birlikte, genel olarak, Dedelow'da koruyucu ve geleneksel toprak işleme sistemlerinin her ikisinde de 10-15 cm toprak derinliğinde toplam karbon içeriği neredeyse aynı miktarlarda olmuştur. Gübreleme ve toprak işleme derinliğinin yulaf tane verimi üzerindeki etkisi, maksimum değerin 29,2 dt ha-1 olarak“kireçleme ile ve çiftlik gübresi olmadan”uygulamalarında derin toprak işleme sisteminde gösterdiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
On the basis of various long-term field trials it was the goal to investigate the influence of different tillage systems on soil physical, soil chemical and crop parameters on sandy loamy locations in Berlin-Dahlem and Dedelow. The first focus of the work in Berlin-Dahlem was to investigate the effects between different tillage depths (17 cm and 28 cm) and the selected factors“with and without liming”,“with and without manure fertilization”and“shallow and deep tillage”. The second focus was on a five-field crop rotation site in Dedelow to compare different methods of conventional and conservation tillage and their effects. The penetration resistance values in Berlin-Dahlem showed after long-time tillage in the deep soil tillage system higher compactions compared to shallow tillage systems. The soil aggregate stability values in Berlin-Dahlem showed in the shallow tillage higher values. The obtained soil water retention curves in Berlin-Dahlem showed an increase of the available water capacity for the selected plots in the shallow soil tillage system compared to the deep tillage system in the 10 - 15 cm soil depth. The soil water retention curves showed irregular variations under the different tillage systems in Dedelow. The highest total carbon content were observed in the shallow tillage system in the“with lime and with farmyard manure”treatments. In general, however, the total carbon content predominate nearly the same amounts in 10 - 15 cm soil depth in both conservation and conventional tillage systems in Dedelow. The influence of fertilization and tillage depth on grain yield in oats showed the maximum value as 29,2 dt ha-1 in the deep tillage system in the“with lime and without farmyard manure”treatments.