Dijitalleşen dünyada Ulus devlet
Nation state in the digitalized world
  1. Tez No: 868781
  2. Yazar: AHMED ALPER CÖMERT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Dünya üzerinde tesirini arttıran dijitalleşme eğilimi, birçok konuda olduğu gibi“ulus devlet”üzerinde de etkili olmaktadır. Zira dijital dünya, dijital teknolojilerin mevcut olmadığı dönemlere kıyasla bir hayli farklı bir düzene geçişin kapısını aralamıştır. Bu etkiyle birlikte ulus devletlerin egemenlik anlayışı değişmekte, çok uluslu şirketlerin faaliyet alanları genişlemekte ve bu suretle dünya üzerinde ulus devletler dönüşmektedir. Ulus devletlerin himaye ettiği belirli ve somut sınırlar yer yer yumuşamakta ve soyutlaşmaktadır. Bu yönüyle, ulus devlet kavramının kapsam ve mahiyeti de aynı ivmeyle değişmektedir. Dijital dünya, kendisinden önceki düzenlere göre oldukça farklı bir terminoloji ve organizasyona sahip olup gerek kavramsal gerekse de hayati unsurlar bakımından tamamen yeni bir düzen kurma iddiasındadır. Bu durum dünyada“egemen olma”hususunu da değişime doğru itmektedir. Teknolojik gelişmeler ve bu gelişmelerin istikameti, ulus devletin kurucu unsurlarının dönüşümüne ciddi şekilde etki etmektedir. Bu minvalde, bir bütün olarak değişmeye zorlanan ulus devlet düzenlerinin, himaye ettiği unsurlar ve sahip olduğu yetkiler bakımından muhafazakâr davranması ve mevcut hâli devam ettirmesi tamamıyla mümkün görünmemektedir. Zira, dijitalleşme ve küreselleşmenin birlikte ve iç içe şekilde tesir alanını genişletmesiyle birlikte ulus devletlerin iç ve egemenlik yetkileri, ülke unsurunun ve coğrafi sınırların muhafazası ve çeşitli teknolojik ve ideolojik yaklaşımlara dayalı olarak dönüşüm sürecine giren ulus unsuru açısından yenilikçi ve dönüşüm temelli bir düzenin güçlü adımlarla ilerlediği görülmektedir. Bu durum karşısında, ulus devletin nasıl ve ne düzeyde dönüşeceği ve mevcut kabulleri hangi oran ve şartlarda muhafaza edebileceği tartışılmalıdır.
Özet (Çeviri)
The digitalization trend, which is increasing its impact on the world, has an impact on the“nation state”as well as on many issues. Because the digital world has opened the door to a very different order compared to the periods when digital technologies were not available. With this effect, the understanding of sovereignty of nation states is changing, the fields of activity of multinational companies are expanding, and thus nation states are transforming in the world. The specific and concrete borders protected by nation states are softening and becoming abstract in some places. In this respect, the scope and nature of the concept of nation state is changing with the same momentum. The digital world has a very different terminology and organization compared to previous orders and claims to establish a completely new order in terms of both conceptual and vital elements. This situation pushes the issue of“dominance”in the world towards change. Technological developments and the direction of these developments seriously affect the transformation of the founding elements of the nation state. In this context, it does not seem entirely possible for nation-state orders that are forced to change as a whole to act conservatively and maintain the current situation in terms of the elements they protect and the powers they have. Because, as digitalization and globalization expand their sphere of influence together and intertwined, an innovative and transformation-based order is advancing with strong steps in terms of the internal and sovereign powers of nation states, the preservation of the country element and geographical borders, and the nation element entering the transformation process based on various technological and ideological approaches. can be seen. In the face of this situation, it should be discussed how and to what extent the nation state will transform and at what rate and conditions it can maintain the current acceptances.