Farklı ebeveyn tutumları ile okul öncesi dönem çocuklarının dijital oyun bağımlılığı eğilimleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between parental attitudes and digital game addiction tendencies in preschool children
- Tez No: 1012947
- Danışmanlar: PROF. DR. BELMA TUĞRUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Ebeveynlerin çocuklara yaklaşımı çocukların sosyal-duygusal, bilişsel, psikolojik ve davranış gelişimleri üzerinde etkili olmaktadır. Dijitalleşen çağla birlikte çocukların zaman geçirdikleri oyun ve oyuncaklar farklılık göstermeye başlamıştır. Bu farklılık sürecine eşlik eden ebeveynlerin davranışları çocukların dijital dünyaya uyum sağlama sürecinde belirleyici rol oynamaktadır. Araştırmada farklı ebeveyn tutumları ile okul öncesi dönem çocuklarının dijital oyun bağımlılığı eğilimleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma için, İstanbul Aydın Üniversitesi Etik Kurulu Başkanlığından gerekli izin ve onaylar alınmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli ile çalışılmıştır. Araştırmada verilerin toplanması için İstanbul ilinden 10 adet devlet okulu belirlenmiştir. Bu okullardan ölçüt örneklem yöntemiyle seçilen 3-6 yaş aralığında çocuğa sahip 202 ebeveyn çalışmaya dahil olmuştur. Ebeveynlerin gönüllü katılım onayı ile“Kişisel Bilgi Formu”,“Ebeveyn Tutum Ölçeği”ve“Dijital Oyun Bağımlılığı Eğilimi Ölçeği”araçlarıyla veriler çevrimiçi toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 26.0 programına kodlanmış ardından aynı program kullanılarak çözümlenmiştir. Araştırmanın sonucunda; ebeveynlerin otoriter tutumunun çocukların dijital oyun bağımlılığı eğilimde risk faktörü olurken, demokratik ebeveyn tutumunun dijital oyun bağımlılığı eğilimiyle negatif yönlü bir ilişkisi olduğu belirlenmiştir. Sosyodemografik değişkenlerden çocuk sayısı değişkeni ile dijital oyun bağımlılığı arasında, iki ve üzeri çocuklu ailelerin çocuklarının dijital bağımlılık düzeylerinin daha yüksek olduğuna dair anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ebeveynlerin gelir, çalışma alanı ve eğitim düzeylerinin ise çocukların dijital bağımlılığında belirleyici bir etkisi yoktur. Sonuç olarak, demokratik ebeveyn tutumu çocukların dijital oyun bağımlılığında koruyucu bir rol oynarken, aile yapısı ve çocuk sayısı dijital oyun bağımlılığında risk oluşturabilmektedir
Özet (Çeviri)
Parental approaches to children have a significant impact on their social-emotional, cognitive, psychological, and behavioral development. With the advancement of the digital age, the types of games and toys that children engage with have begun to change. Parental behaviors accompanying this transformation play a decisive role in children's adaptation to the digital world. The aim of this study is to examine the relationship between different parental attitudes and the tendencies of digital game addiction among preschool children. For the study, the necessary permissions and approvals were obtained from the Ethics Committee of Istanbul Aydın University. The research was conducted using a relational survey model, one of the quantitative research methods. For data collection, 10 public schools in Istanbul were selected. A total of 202 parents with children aged between 3 and 6 years, selected through criterion sampling, were included in the study. Data were collected online on a voluntary basis using the“Personal Information Form,”the“Parental Attitude Scale,”and the“Digital Game Addiction Tendency Scale.”The collected data were coded and analyzed using the SPSS 26.0 software. The findings of the study revealed that authoritarian parental attitudes constitute a risk factor for children's digital game addiction tendencies, whereas democratic parental attitudes are negatively associated with digital game addiction tendencies. Among the sociodemographic variables, a significant relationship was found between the number of children in the family and digital game addiction, indicating that children from families with two or more children have higher levels of digital game addiction. However, parents' income level, occupational group, and educational level were not found to have a significant effect on children's digital game addiction. In conclusion, while democratic parental attitudes play a protective role against children's digital game addiction, family structure and the number of children may constitute risk factors.