Post-kolonyal çağda diasporik kimliğe dair sosyolojik bir inceleme
A sociological analysis of diasporic identity in the postcolonial context
  1. Tez No: 960961
  2. Yazar: BÜŞRA YAĞMUR UMUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL SAİM PARLADIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu yüksek lisans tezi, küreselleşmenin hız kazandığı çağdaş dünyada diaspora olgusunu, kimlik inşası, postkolonyal eleştiri ve kültürel üretim eksenlerinde ele almaktadır. Diaspora kavramının tarihsel gelişimini ve Yahudi, Afrikalı, Ermeni, Filistinli gibi mağduriyet temelli diaspora örneklerini inceleyen çalışma; diasporik kimliklerin yalnızca geçmişe dayalı sabit yapılar olmadığını, aksine postkolonyal süreçler, küresel hareketlilik ve ulus-devletle ilişkiler çerçevesinde sürekli dönüşen, melez ve dinamik yapılar sergilediğini ortaya koymaktadır. Tezde, postkolonyal teorisyenler Edward Said, Frantz Fanon, Homi Bhabha ve Gayatri Spivak'ın kuramları ışığında sömürgeciliğin kültürel, psikolojik ve temsili etkileri analiz edilmekte; diasporik kimliklerin, anavatanla bağlarını korurken aynı zamanda ev sahibi toplumla etkileşim içinde yeniden şekillendiği vurgulanmaktadır. Çalışmada ayrıca, kimliğin yalnızca bireysel bir aidiyet biçimi değil; toplumsal, siyasal ve kültürel dinamiklerle iç içe geçen bir süreç olduğu belirtilmekte; modern ve postmodern dönemlerde diaspora kimliğinin farklı formlarda ortaya çıkışı incelenmektedir. Dijitalleşme ve iletişim teknolojilerindeki gelişmelerin diasporik kimliklerin oluşumuna etkisi ele alınırken, özellikle dijital diasporaların sanal mekânlarda yeni kimlik ve aidiyet formları ürettiği gösterilmektedir. Tez, ayrıca müzik, sinema ve dijital medya gibi kültürel üretim alanlarında diasporik kimliklerin nasıl temsil edildiğini de tartışmaktadır. Sonuç olarak, tez; diaspora kavramını statik bir göç deneyimi olarak değil, tarihsel travmalar, küresel etkileşimler ve kültürel üretimler içinde sürekli yeniden üretilen çok katmanlı bir kimlik inşa süreci olarak kavramsallaştırmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Diaspora, Kimlik İnşası, Postkolonyalizm, Küreselleşme, Kültürel Üretim
Özet (Çeviri)
This master's thesis examines the phenomenon of diaspora in today's globalized world through the lenses of identity formation, postcolonial critique, and cultural production. By exploring the historical development of the diaspora concept and analyzing victim-based diaspora examples such as Jewish, African, Armenian, and Palestinian communities, the study demonstrates that diasporic identities are not fixed structures rooted solely in the past, but rather hybrid and dynamic constructs that are continually reshaped through postcolonial processes, global mobility, and interactions with nation-states. Drawing on the theories of postcolonial scholars such as Edward Said, Frantz Fanon, Homi Bhabha, and Gayatri Spivak, the thesis analyzes the cultural, psychological, and representational impacts of colonialism, emphasizing how diasporic identities are continuously reconstructed through both the preservation of ties to the homeland and engagement with host societies. Furthermore, it highlights that identity is not merely an individual sense of belonging but a multidimensional process interwoven with social, political, and cultural dynamics, taking diverse forms in modern and postmodern contexts. The study also addresses the influence of digitalization and advancements in communication technologies on the formation of diasporic identities, illustrating how digital diasporas create new forms of identity and belonging in virtual spaces. In addition, the thesis discusses the representation of diasporic identities in cultural production fields such as music, cinema, and digital media. In conclusion, the thesis conceptualizes diaspora not as a static migration experience but as a multilayered identity construction process that is constantly reconstituted within historical traumas, global interactions, and cultural productions. KEYWORDS: Diaspora, Identity Construction, Postcolonialism, Globalization, Cultural Production