Baskıresim sanatının masa üstü oyun kültürene etkisi
The influence of printmaking art on tabletop game culture
- Tez No: 868797
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR UĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Baskı Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışma, baskıresimin gelişim sürecinde oyun kavramıyla olan ilişkisini ele almaktadır. Çalışma oyun ve sanat ilişkisini baskıresim üzerinden incelemektedir. Oyunların gelişimi üzerindeki baskıresim etkisi incelenmektedir. Baskıresim Çin'de 700'lü yıllarda orta çıkmıştır. Bu ilk baskıların oyun amacıyla kullanılması ve oyun kartlarının basılması oldukça yakın zamanda gerçekleşmiştir. Oyun ve baskının popülerleşmesi Gutenberg'in 1440'lı yıllarda matbaayı keşfetmesi ile Avrupa'da da gerçekleşmiştir. Bu birliktelik her zaman iki kültürün gelişmesine olanak sağlamıştır. Baskıresim sayesinde oyunlar daha sofistike olmuş. Oyunlar sayesinde atölyeler gelir elde etmiştir. Uygun fiyatlara oyun kartları ya da oyun tahtaları satın almak halkın aynı zamanda oyun kartları aracılığıyla baskıresim eserlerine sahip olmasında ve koleksiyon alışkanlığının gelişmesinde yer oynamıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between the concept of games and printmaking during its development process. The work investigates the relationship between games and art through the medium of printmaking. The impact of printmaking on the development of games is analysed. Printmaking emerged in China in the 700s. The use of these early prints for gaming purposes and the printing of playing cards occurred quite recently. The popularization of both games and printing in Europe happened with Gutenberg's discovery of the printing press in the 1440s. This union has always facilitated the development of both cultures. Thanks to printmaking, games have become more sophisticated. Workshops have earned revenue through games. The ability to purchase playing cards or game boards at affordable prices has played a role in the public owning printmaking artworks through playing cards and in the development of collecting habits