Sinop ilinde yetişen bazı kestane örneklerinde radyoaktivite seviyelerinin belirlenmesi
Determination of radioactivity levels in some chestnut samples growing in sinop province
- Tez No: 868798
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR DİZMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada, Sinop ilinde kurulacak olan nükleer güç santrali faaliyete geçmeden önce Sinop ilinde yetişen bazı kestane örneklerinde bazı doğal radyoizotoplar (238U, 232Th ve 40K) ile 137Cs yapay radyoizotopunun background seviyelerini belirlemek ve belirlenen seviyelerin uluslararası kuruluşların önerdiği müsaade edilebilir limit değerleri ile kıyasının yapılması amaçlanmıştır. Bunun yanında, belirlenen değerler doğal ve yapay radyasyon konsantrasyonu konusunda veri bankası oluşmasını ve ileride yapılacak buna benzer çalışmalara referans olanağı sağlayacaktır. Toplanan kestane örneklerinde 238U, 232Th, 40K ve 137Cs radyoizotop konsantrasyonları yüksek saflıkta germanyum dedektörü (HPGe) kullanılarak ölçüldü. Kestane örneklerinde 238U'in aktivite değerlerinin 0,44 Bq/kg ile 4,53 Bq/kg arasında; 232Th'nin aktivite değerlerinin 0,61 Bq/kg ile 4,72 Bq/kg arasında ve 40K'ın aktivite değerlerinin 12,22 Bq/kg ile 89,45 Bq/kg arasında değiştiği belirlenmiştir. İncelenen kestane örneklerinde doğal radyonüklit kaynaklı radyolojik tehlikeleri değerlendirmek için yıllık etkin doz eşdeğeri (AEDE) ile yaşam boyu kanser riski (ELCR) değerleri hesaplandı ve elde edilen değerler uluslararası kuruluşların önerdiği limit değerleriyle kıyaslandı. Sonuç olarak, bu çalışma ile incelenen kestane örneklerinin tüketilmesinin insan sağlığı açısından radyolojik olarak bir risk oluşturmayacağı gösterilmiş oldu.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the background levels of some natural (238U, 232Th and 40K) and 137Cs artificial radioisotopes in some chestnut samples grown in Sinop province before the operation of the nuclear power plant to be established in Sinop province and to compare the determined levels with the permissible limit values recommended by international organizations. In addition, the determined values will create a data bank on natural and artificial radiation concentrations and provide reference for similar studies to be conducted in the future. 238U, 232Th, 40K and 137Cs concentrations of the collected chestnut samples were measured using a high purity germanium detector (HPGe). In the samples taken, the activity values of 238U were between 0.44 Bq/kg and 4.53 Bq/kg; the activity values of 232Th are between 0.61 Bq/kg and 4.72 Bq/kg; it was observed that the activity values of 40K were between 12.22 Bq/kg and 89.45 Bq/kg, while 137Cs had no activity. To evaluate the radiological hazards arising from natural and artificial radionuclides in the chestnut samples examined, lifetime cancer risk (ELCR) annual effective dose equivalent (AEDE) values were calculated and compared with world average values. In conclusion, this study demonstrated that the consumption of the chestnut samples examined in this study does not pose a radiological risk to human health.