Endemik Gypsophila eriocalyx bitkisinden aktivite yönlendirmeli olarak anti-kanser bileşiklerin elde edilmesi ve anti-kanser aktivite çalışmaları
Bioactivity-guided isolation of anti-cancer compounds from endemic Gypsophila eriocalyx extracts and anti-cancer activity studies
  1. Tez No: 868805
  2. Yazar: BÜŞRA GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED HAMZA MÜSLÜMANOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMMÜHAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Ülkemizde endemik olarak yetişen Gypsophila eriocalyx bitkisinin etil asetat (EA) ekstresinde bulunan potansiyel etken madde/maddelerin tespiti amacı ile yaptığımız çalışmada; öncelikle EA ekstresi ile PC3'lerde canlılık çalışması yapıldı, IC50 değeri 106,8 μg/mL olarak tespit edildi. EA ekstresinden kolon kromatografiyle elde edilen yedi alt fraksiyonla PC3 ve RWPE-1'lerde yapılan canlılık çalışmaları sonucunda anti-proliferatif etkisi en yüksek ekstreler SF3 (51,73 μg/mL) ve SF4 (49,63 μg/mL) olarak tespit edildi. Bu ekstrelerin moleküler elek kromatografi yöntemi ile ayrıştırılmasıyla elde edilen alt fraksiyonlar SF3.2 ve SF4.2 ile yapılan canlılık testi sonucunda IC50 değerleri sırasıyla 29,5 μg/mL ve 8,451 μg/mL olarak bulundu. Ulusal Kanser Enstitüsü'ne (NCI) göre ham ekstrede
Özet (Çeviri)
In our study we conducted to determine the potential active substance(s) found in the ethyl acetate (EA) extract of the Gypsophila eriocalyx plant, which grows endemic in our country; First, a viability study was conducted on PC3 with EA extract, and the IC50 value was found to be 106.8 μg/mL. As a result of viability studies conducted on PC3 and RWPE- 1 with seven subfractions obtained from EA extract by column chromatography, the extracts with the highest antiproliferative effect were determined to be SF3 (51.73 μg/mL) and SF4 (49.63 μg/mL). As a result of the viability test performed with the subfractions SF3.2 and SF4.2 obtained by separating these extracts by molecular sieve chromatography method, IC50 values were found to be 29.5 μg/mL and 8.451 μg/mL, respectively. According to National Cancer Institute (NCI), the results were evaluated positively because plants with an IC50 value of