Farklı oranlarda üre ve melas katkısının italyan çimi (Lolium multiflorum Lam.) silajının bazı fiziksel ve kalite özelliklerine etkisi üzerine bir araştırma
An investigation on the effect of different rations of urea and molasses additives on some physical and quality properties of annual ryegrass (Lolium multiflorum Lam) silage
- Tez No: 868806
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLCAN DEMİROĞLU TOPÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümünün Bornova/İzmir'deki deneme alanlarında 2022-2023 yetiştirme sezonunda yetiştirilen İtalyan çimine farklı oranlarda Üre (%0, %0.5, %1,%1.5, %2) ve Melas (%0, %1, %2, %4 ve %6 ) katkısının silajın fiziksel ve kalite özelliklerine etkisini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada; silajın fiziksel özellikleri, silaj kaybı, silaj kuru madde oranı, pH, ham protein oranı, ham kül oranı, ADF ve NDF gibi silaj kalite özellikleri incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre; İtalyan çimi silajlarına katkı maddesi olarak ilave edilen ürenin kontrol gruba göre ham protein oranını arttırdığı ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte artan üre oranları ile silaj fermantasyon pH değerini olumsuz etkilediği görülmüştür. Ancak silaj sindirilebilirlik açısından olumlu sonuçlar ortaya çıkmıştır. % 1,5 üre oranının silajlara eklenebileceği bunun yanında melas ilavesinin de ham protein oranını etkilememesi ve silaj fermantasyonunu iyileştirici özellikte olması nedeni ile Fleig puanının da yüksek değerlere sahip olmasından dolayı %6 melas ilavesinin silaj katkı maddesi olarak ilavesinin uygun olacağı kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effect of urea (0%, 0.5%, 1%, 1.5%, 1.5%, 2%) and molasses (0%, 1%, 2%, 4% and 6%) at different rates on the physical and quality characteristics of silage of Italian ryegrass grown in the experimental fields of Ege University Faculty of Agriculture, Department of Field Crops, Bornova/Izmir in the 2022-2023 growing season. In the study; physical properties of silage, silage loss, silage dry matter ratio, pH, crude protein ratio, crude ash ratio, silage quality characteristics such as ADF and NDF were analysed. According to the results obtained; urea added to annual ryegrass silages as an additive increased the crude protein ratio compared to the control group. However, it was observed that increasing urea content had a negative effect on silage fermentation pH value. However, positive results were obtained in terms of silage digestibility. It was concluded that 1,5% urea rate can be added to the silages and 6% molasses addition as silage additive would be appropriate because the addition of molasses does not affect the crude protein ratio and has high values in Fleig score due to the fact that it has the feature of improving silage fermentation.