Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü'ndeki kurum içi halkla ilişkiler çalışmalarının örgütsel bağlılığa etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of internal public relations activities on organisational commitment in Sakarya Regional Directorate of Forestry
- Tez No: 868812
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DAMLA YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Kurumlarda en değerli ve önemli kaynak olarak görülmesi gereken çalışanlara yönelik gerçekleştirilecek etkinliklerin hem örgüt hem de personel açısından olumlu gelişmelere katkı sağlayacağı yadsınamaz bir gerçektir. Özellikle kurumun iç hedef kitlesiyle geliştirdiği pozitif yönlü ilişkiler başarılı bir kurum kültürü uygulamaları sonucu gerçekleşebilmekte ve bu durum kurumun dış hedef kitlesiyle olan ilişkilerini de etkilemektedir. Çalışma kapsamında kurum içi halkla ilişkiler çalışmaları yönetici iletişimi, bilgi paylaşımı ve kurum içi etkinlikler boyutlarında ele alınmış olup; örgütsel bağlılık ise duygusal bağlılık, devam bağlılığı ve normatif bağlılık boyutlarında incelenmiştir. Halkla ilişkiler çalışmalarına yönelik algılarını ortaya koymaya yönelik“Kurum İçi Halkla İlişkiler Ölçeği”ve örgütsel bağlılıklarını belirlemek için“Örgütsel Bağlılık Ölçeği”kullanılarak 151 katılımcıya anket uygulanmış ve bu ölçeklerin güvenirlik testleri (Cronbach Alpha testi) gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü'ndeki kurum içi halkla ilişkiler çalışmalarının personelin örgütsel bağlılığına etkisini ortaya koymak amaçlanmıştır. Veri toplama yöntemi olarak anket tekniğinden yararlanılmış olup elde edilen verilerin analizi için IBM SPSS Statistics 22 paket programı kullanılmış ve veriler nicel teknikler (bağımlı değişkenler ile bağımsız değişkenlere ait basit istatistiki değerlendirmeler, Mann Whitney-U testi, Kruskal Wallis-H testi, Bonferroni çoklu karşılaştırma testi, Pearson korelasyon analizi ve çoklu regresyon analizi) yardımıyla değerlendirilmiştir. Araştırma bulguları, kurum içi halkla ilişkiler çalışmaları ile örgütsel bağlılık arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğunu göstermektedir. Ayrıca örgütsel bağlılık ölçeği puanlarının yordanmasına yönelik kurulan modelin istatistiksel olarak anlamlı olduğu ortaya konmuştur. Bilgi paylaşımı puanlarının örgütsel bağlılık ölçeği puanlarının anlamlı bir yordayıcısı olduğu tespit edilmiştir. Anahtar Sözcükler : İç hedef kitle, kurum içi halkla ilişkiler, ormancılık örgütü, örgütsel bağlılık, Sakarya. Bilim Kodu : 120516
Özet (Çeviri)
It is an undeniable fact that the activities to be carried out for employees, who must be seen as the most valuable and important resource in institutions, will contribute to positive developments for both the organisation and the personnel. Especially, the positive relations developed by the organisation with its internal target group can be realised as a result of successful corporate culture practices, and this situation also affects the relations of the organisation with its external target group. Within the scope of the study, public relations studies were discussed in the dimensions of management communication, knowledge sharing, and internal activities, and organisational commitment was examined in the dimensions of emotional commitment, continuance commitment and normative commitment. A survey was applied to 151 participants using the“Internal Public Relations Scale”to reveal their perceptions of public relations activities and the“Organisational Commitment Scale”to determine their organisational commitment, and reliability tests (Cronbach Alpha test) of these scales were performed. In this study, it is aimed to reveal the effect of internal public relations activities in Sakarya Regional Directorate of Forestry on the organisational commitment of the personnel. Survey technique was used as data collection method and IBM SPSS Statistics 22 package programme was used for the analysis of the data obtained and the data were evaluated with the help of quantitative techniques (simple statistical evaluations of dependent variables and independent variables, Mann Whitney-U test, Kruskal Wallis-H test, Bonferroni multiple comparison test, Pearson correlation analysis and multiple regression analysis). Research findings show that there is a significant positive relationship between internal public relations activities and organisational commitment. In addition, the model established for the prediction of organisational commitment scale scores was found to be statistically significant. Information-sharing scores were found to be a significant predictor of organisational commitment scale scores. Key Word : Internal target audience, internal public relations, organisation of forestry, organisational commitment, Sakarya. Science Code : 120516