Biophilic design in action a case study of the Riyadh Hyatt Regency hotel lobby
Biyofilik tasarımı iş başında: Riyad Hyatt Regency otellobisinin örnek olarak incelenmesi
- Tez No: 868811
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ŞEVKİYE MERVE TAŞOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez,insan ve mekan arasındaki bağı güçlendirmede önemli faktörlerden biri olan ve insan ve doğa ilişkisini kapsayan biyofilik tasarım ilkeleri ile tasarlanmış otel lobilerininkullanıcılar üzerindeki olumlu etkilerinidetaylıca incelenmeyi hedeflenmektedir. Günümüzde simülasyon programları, tasarım ve kullanıcı ilişkisi incelenirken sağladıkları; kolay ve kısa sürede uygulama, arttırılmış gerçeklik algısı gibi avantajları sebebi ile sıklıkla tercih edilmektedir ve sıcak gündem maddesi haline gelmiştir. Bu tez de simulasyon programları kullanarak, biyofilik tasarım stratejilerinin kullanıcıların memnuniyet düzeyi üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçlamaktadır.Bunun için seçilen otel Riyad Hyatt Regency'dir. 3DS Max ve Sanal Gerçeklik (VR) uygulamaları bu tez de simulasyon için kullanılan teknolojilerdir. Bu çalışmada, otel lobisinin mevcut tasarım öğelerinin ayrıntılı bir analizinin yapılması amaçlanmaktadır. Ayrıcaseçilen otel lobisi için önerilen ve 3DS Max ile simüle edilen ve Sanal Gerçeklik uygulamaları ile deneyimlenen biyofilik tasarım stratejilerinin, Memnuniyet Uyarılma Teorisine (PAT) dayalı incelenmesi dde hedeflenmektedir.Bu çalışmada önerilen biyofilik tasarım stratejilerinin ne kadar etkili olduğunu belirleyebilmek için ziyaretçilere önem ve performans (memnuniyet) düzeylerini analiz etmek için anket uygulanması hedeflemiştir.Çalışmanın bulguları, biyofilik tasarımın ziyaretçi memnuniyetini artırmada ve insan ile mekan arasında uyumlu bir ilişki geliştirmedeki potansiyel avantajlarını ve etkilerini göstermeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmanın sonuçları, otel tasarımında odak noktası halindeki lobi tasarımının biyofilik tasarım ilkeleri ile yapılmasının, insan ve mekan ilişkisi kapsamında etkili olduğunu gözler önüne sermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the positive impacts of the application of biophilic design strategies on users in the field of hotel lobby design since the human-nature connection is a crucial component in enhancing the person-environment relationship for indoor environments. Recently, simulation programs are desired to investigate person-environment relationships, because of their advantages like ease of application, the evanescent application process, and increased reality perception. In this thesis, simulation programs are used to analyze biophilic design strategies' effects on users' satisfaction levels as well. Riyadh Hyatt Regency Hotel lobby is selected as a case for this thesis. Moreover, 3DS Max and Virtual Reality (VR) are the technologies used to examine the effects of the application of biophilic design features on the visitors' pleasure arousal level. The study includes a detailed analysis of the hotel lobby's current design elements, as well as a comparison of the suggested biophilic design model based on Pleasure Arousal Theory (PAT). Visitors are surveyed to analyze their importance and satisfaction levels to determine the effects of the proposed biophilic design strategies. The study's findings are intended to illustrate the potential advantages and effects of biophilic design in improving visitor satisfaction and fostering a harmonious relationship between person and environment relationship. The research's conclusions advance knowledge of biophilic design in the hotel and hospitality sector and offer insightful information for the next design initiatives for hotel focal areas; and lobbies.