Skandiyum ve tulyum elementlerinin fourıer transform spektrumunun analizi
Analysis of the fourier transform spectra of scandium and thulium elements
- Tez No: 868816
- Danışmanlar: PROF. DR. İPEK KANAT ÖZTÜRK, PROF. DR. SOPHIE KRÖGER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu tez çalışmasında skandiyum (Sc) elementinin 400 nm -730 nm dalgaboyu bölgesinde ve tulyum (Tm) elementinin 330 nm - 400 nm ile 700 nm - 1000 nm dalgaboyu bölgesinde alınan Fourier Transform (FT) spektrumlarının analizi gerçekleştirildi. Sc elementine ait 532 tane spektral çizginin analizi gerçekleştirildi. Toplam 474 tane çizgi Sc I olarak sınıflandırıldı. Bu çizgilerden 32 tanesi hem daha önce belirlenmemiş yeni çizgi olup hem de ilk defa bu çalışmada sınıflandırılmıştır. Ayrıca 26 tane çizgi Sc II olarak sınıflandırıldı. Sc metaline ait olduğu belirlenip sınıflandırılamayan 32 tane çizgi ise Sc I veya Sc II olarak tanımlandı. Toplam 953 tane Tm elementine ait spektral çizginin analizi yapıldı. Toplam 571 tane spektral çizgi Tm I olarak sınıflandırıldı. Bu çizgilerden 90 tanesi hem daha önce belirlenmemiş yeni çizgi olup hem de ilk defa bu çalışmada sınıflandırılmıştır. Toplam 151 tane çizgi Tm II olarak sınıflandırıldı. Bu çizgilerden 49 tanesi hem daha önce belirlenmemiş yeni çizgi olup hem de ilk defa bu çalışmada sınıflandırılmıştır. Ayrıca beş tane bilinen çizginin Tm II olarak sınıflandırılması ilk kez bu çalışmada yapıldı. Metal çizgisi olarak tespit edilip sınıflandırılamayan 231 çizgi ise Tm I veya Tm II olarak tanımlandı. Tezin ikinci kısmında Tm elementinin aşırı ince yapı analizi (hfs) yapıldı. Tm I için bir tane ince yapı enerji seviyesinin manyetik dipol hfs sabiti, A, revize edilirken bir tane Tm I ince yapı enerji seviyesinin A sabiti ilk defa bu çalışmada bulundu. Ayrıca iki tane Tm II ince yapı enerji seviyesinin A sabiti revize edildi ve 27 tane Tm II ince yapı enerji seviyesinin A sabiti ilk defa bu çalışmada bulundu.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the analysis of Fourier Transform (FT) spectra obtained in the wavelength regions of 400 nm - 730 nm for scandium (Sc) and 330 nm - 400 nm, as well as 700 nm - 1000 nm for thulium (Tm) elements, were performed. Analysis of 532 spectral lines belonging to the Sc element was carried out. A total of 474 lines were classified as Sc I. 32 of these lines are new lines that have not been identified before and are classified for the first time in this study. Additionally, 26 lines were classified as Sc II. 32 lines that were determined to belong to Sc metal but could not be classified were defined as Sc I or Sc II. A total of 953 spectral lines belonging to Tm were analyzed. A total of 571 lines were classified as Tm I. Among these, 90 lines were identified as new lines not previously determined, and were classified for the first time in this study. A total of 151 lines were classified as Tm II. Among these, 49 lines were identified as new lines not previously determined and were classified for the first time in this study. Furthermore, five known lines were classified for the first time in this study as Tm II. 231 lines identified as metal lines that could not be classified were labeled as either Tm I or Tm II. In the second part of the thesis, a hyperfine structure (hfs) analysis of Tm was conducted. While one hyperfine structure energy level's magnetic dipole hfs constant, A, for Tm I was revised, one A constant for an energy level of Tm I was found for the first time in this study. Additionally, two A constants for energy levels of Tm II were revised, and 27 A constants for energy levels of Tm II were found for the first time in this study.