Unemployment anxiety of aviation management undergraduate students: Comparative analysis in the sample of State and Foundation universities
Havacılık yönetimi lisans öğrencilerinin işsizlik kaygısı: Devlet ve Vakıf üniversiteleri örnekleminde karşılaştırmalı analiz
  1. Tez No: 868817
  2. Yazar: JALE KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABİHA ANNAÇ GÖV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Kişilerin öğrenimleri ile ilgili alanlarda çalışabiliyor olmaları hem onların memnuniyetleri hem de kalkınma için çok önemli bir konudur. Günümüzde öğrenciler bazı sebeplerden dolayı farklı meslek alanlarına yönelmek mecburiyetinde kalabilmekte ve buna paralel olarak işsizlik artmaktadır. İşsizlik, ekonomik, psikolojik ve sosyal yönden kişileri etkileyerek işsizlik kaygısı duymalarına sebep olmaktadır. İşsizlik kaygısı, bireylerin iş bulamaması neticesinde duydukları keder, endişe ve bunalım durumu şeklinde ifade edilebilir. Anket internet (Google Forms) ortamında hazırlanarak Devlet Üniversitesi ve Vakıf Üniversitesi son sınıf öğrencilerine çevrimiçi olarak gönderilmiştir. 427 katılımcıya ulaşıldı. Araştırmanın amacı; cinsiyet, yaş, üniversite durumu (devlet/vakıf), ailenin aylık gelirine göre işsizlik kaygısı düzeylerini, ailesinin etkili bir çevreye (siyasi veya ekonomik sosyal ağ) sahip olup olmamasına göre işsizlik kaygısını tespit etmektir. Araştırmanın verileri demografik bilgi formu ve işsizlik kaygısı ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Havacılık Yönetimi Bölümü 4. sınıf öğrencilerinin işsizlik kaygı düzeylerini belirlemek amacıyla Özder ve arkadaşları (2018) tarafından geliştirilen“Okul Öncesi ve Sınıf Öğretmeni Adayları İçin İşsizlik Kaygısı Ölçeği (OSÖYİKÖ)”kullanılmıştır. Ankette işsizlik kaygısı algılarına ilişkin ifadeler beşli Likert ölçeği ile değerlendirilmiştir. Düzenlenen verilerin istatistiksel analizinde IBM SPSS 25 paket programı ve IBM AMOS kullanılmıştır. Toplanan veriler, Bağımsız Gruplar T Testi ve Anova (One-way Anova) Testi ile analiz edilmiştir ve sonucunda; cinsiyet, yaş grupları, öğrenim görülen üniversite ve öğrenim dili, ailelerinin aylık gelir düzeyi ve ailelerinin etkili bir çevreye (politik veya ekonomik sosyal ağ) sahip olması ile öğrencilerin işsizlik kaygısı düzeyi arasında anlamlı farklılıklar olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The fact that people can work in areas related to their education is a very important issue for both their satisfaction and development. Today, students may have to turn to different professions for some reasons, and unemployment is increasing in parallel with this. Unemployment affects people economically, psychologically, and socially, causing them to feel unemployment anxiety. Unemployment anxiety can be expressed as the state of grief, anxiety, and depression that individuals feel as a result of not being able to find a job. The questionnaire was prepared in the internet (Google Forms) environment and sent online to the final year students of State University and Foundation University. 427 participants were reached. The research aims to detect unemployment anxiety levels according to the gender, age, university status (state/foundation) families' monthly income, and unemployment anxiety according to whether their families ownership of an effective environment (political or economic social network). The data of the study were collected using demographic information form and unemployment anxiety scale. In order to determine the unemployment anxiety level of the 4th-grade students of the Department of Aviation Management, the“Unemployment Anxiety Scale for Preschool and Classroom Teacher Candidates (OSÖYİKÖ)”developed by Özder et al. (2018) was used. The statements in the questionnaire about the perceptions of unemployment anxiety were evaluated with a five-point Likert scale. IBM SPSS 25 package program and IBM AMOS were used for statistical analysis of the edited data. The collected data were analyzed with Independent Groups T Test and One-way Anova Test and as a result; it was determined that there were significant differences between gender, age groups, university status and language of study, monthly income level of families, and having an effective environment (political or economic social network) and students' level of unemployment anxiety.