Ortakaya (Niğde-Çamardı) stibnit yataklarının mineral kimyası ve metalojenik incelenmesi
Mineral chemistry and metallogenic investigation of ortakaya (Niğde-Çamardı) stibnite deposits
- Tez No: 868823
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ TÜMÜKLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında, Ortakaya (Niğde-Çamardı) antimuan yataklarından alınan cevher örnekleri üzerinde mineral kimyası analizleri gerçekleştirilmiştir. Stibnit, pirit ve sfalerit kristallerinde As, Cu, Fe, Ag, Au, Pb, Sb, Hg, S ve Zn elementlerin analizleri yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre; Stibnit kristali içerisinde % As:5.889-0.803; Cu: 1.627-0,159; Fe: 0.164-0.001; Ag: 0.209-0.111; Au:0.427-0.129; Pb: 0.378-0.108; Sb: 69.729-59.821; Hg: 1.414-0.414; S: 28.53-26,218 ve Zn:0.269-0.175 arasında, Pirit kristali içerisinde %; As: 21.972-0.487; Cu: 20.021-0.134; Ag: 0.305-0.043; Fe: 47.132-31.926; Au: 0.414-0.006; Sb: 14.622-0.015; Zn: 0.292-0.019; Hg:0.84-0.035 ve S: 53.945-38.024 arasında, Sfalerit kristali içerisinde %; As: 1.628-0.316; Cu: 0.531-0.0149; Fe:0.574-0.013, Ag:0.253-0.042; Au:1.422-0.017; Pb: 0,61; Sb: 0.349-0.015; Hg:3.168-0.041; S:34.168-27,02 ve Zn: 68.852-61.549 arasında değerler elde edilmiştir. Stibnit kristali içerisinde %, Cu:1.627; Ag:0.209; Au:0.427 değeri, Pirit kristali içerisinde %, Cu:20.021; Ag:0.305; Au: 0.414 değeri, Sfalerit kristali içerisinde %, Cu:0.531; Ag:0.253; Au:1.422 değeri elde edilmiştir. Analizi yapılan sülfürlü mineraller içerisinde önemli miktarda altın, gümüş ve bakır gibi soy metallerin varlığı, bölgedeki sülfürlü cevherlerden olan stibnit, pirit ve sfalerit içerisinde önemli miktarda soy metal (altın, bakır gümüş) olduğunu ortaya koymaktadır. Tez çalışması kapsamında elde edilen bu sonuçlara göre; bölgedeki soy metallerin araştırılması ve ekonomik olarak işletilebilirliğinin ortaya çıkarılması yönünde daha detay çalışmaların yapılması uygun olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this master's thesis study, mineral chemistry analyses were conducted on ore samples taken from the Ortakaya (Niğde-Çamardı) antimony deposits. The elements As, Cu, Fe, Ag, Au, Pb, Sb, Hg, S, and Zn were analyzed in stibnite, pyrite, and sphalerite crystals. According to the analysis results; In stibnite crystals, the percentages ranged as follows: As: 5.889-0.803; Cu: 1.627-0.159; Fe: 0.164-0.001; Ag: 0.209-0.111; Au: 0.427-0.129; Pb: 0.378-0.108; Sb: 69.729-59.821; Hg: 1.414-0.414; S: 28.53-26.218; and Zn: 0.269-0.175. In pyrite crystals, the percentages ranged as follows: As: 21.972-0.487; Cu: 20.021-0.134; Ag: 0.305-0.043; Fe: 47.132-31.926; Au: 0.414-0.006; Sb: 14.622-0.015; Zn: 0.292-0.019; Hg: 0.84-0.035; and S: 53.945-38.024. In sphalerite crystals, the percentages ranged as follows: As: 1.628-0.316; Cu: 0.531-0.0149; Fe: 0.574-0.013; Ag: 0.253-0.042; Au: 1.422-0.017; Pb: 0.61; Sb: 0.349-0.015; Hg: 3.168-0.041; S: 34.168-27.02; and Zn: 68.852-61.549. The composition of crystalline structures were determined as follows; 1.627% Cu, 0.209% Ag, 0.427% Au in stibnite; 20.021% Cu, 0.305% Ag, 0.414% Au in pyrite and 0.531% Cu, 0.253% Ag, 1.422% Au in sphalerite. The presence of significant amounts of noble metals such as gold, silver, and copper in the analyzed sulfide minerals indicates that stibnite, pyrite, and sphalerite within the region's sulfide ores contain substantial amounts of these noble metals. Based on these results obtained in this thesis study, it is appropriate to conduct more detailed studies to investigate the noble metals in the region and to determine their economic feasibility for exploitation.