Algılanan marka imajının ve algılanan kalitenin marka sadakati üzerindeki etkileri: Akıllı telefon kullanıcıları üzerinde bir araştırma
The effects of perceived brand image and perceived quality on brand loyalty: A research on smart phone users
- Tez No: 868828
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
İşletmelerin tüketiciler üzerinde marka sadakati oluşturması, rekabetin arttığı küresel pazarlarda giderek daha da önemli olan stratejik bir gereklilik haline gelmektedir. Tüketicilerin algıları, markalara karşı tutumlarında, satın alma öncesi, satın alma ve satın alma sonrası davranışlarında büyük bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada algılanan marka imajı ve algılanan kalitenin marka sadakati üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Çalışma akıllı telefon pazarında lokomotif durumunda olan iki markanın akıllı telefon kullanıcıları üzerinde yapılmıştır. 472 katılımcıdan elde edilen verilerin regresyon analizine tabi tutulması sonucunda elde edilen bulgulara göre, algılanan marka imajının ve algılanan kalitenin marka sadakati üzerinde anlamlı bir etkisi vardır. Bununla birlikte bulgular, algılanan marka imajının etkisinin algılanan kalitenin etkisine göre daha yüksek olduğunu göstermiştir. Çalışmanın sonunda, gelecekte ilgili sektörde ve alanyazında çalışmalar yapacak araştırmacılara tavsiyelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
It is becoming a strategic necessity for businesses to create brand loyalty on consumers, which is increasingly important in global markets where competition is increasing. Consumers' perceptions are a major factor in their attitudes towards brands and their pre-purchase, purchase and post-purchase behaviours. This study investigates the effects of perceived brand image and perceived quality on brand loyalty. The study was conducted on smartphone users of two leading brands in the smartphone market. According to the findings obtained as a result of regression analysis of the data obtained from 472 participants, perceived brand image and perceived quality have a significant effect on brand loyalty. However, the findings showed that the effect of perceived brand image is higher than the effect of perceived quality. At the end of the study, recommendations were made to the researchers who will conduct studies in the related sector and literature in the future.