Marka değerinin endüstriyel pazarlardaki rolü ve Ankara'da inşaat sektöründe faaliyet gösteren işletmeler üzerinde bir uygulama
The role of brand value in industrial market and an application on businesses in construction sector in Ankara
  1. Tez No: 331216
  2. Yazar: YILMAZ BATIBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RASİH DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmanın amacı,“endüstriyel pazarlarda ilişkilerin sürdürülmesi ve bunun üzerinde markanın rolünü araştırmaktır^'. Bu çerçevede araştırma amacının doğrultusunda, araştırma modeli belirlenmiştir. Bu modelde araştırmanın amaçları doğrultusunda belirlenen yedi marka boyutunun, endüstriyel pazarlarda ilişkilerin sürdürülmesindeki rolünü göstermeye çalışılmıştır. Tezin detaylı bir taraması ışığında geliştirilen araştırma modeli ve her biri modeldeki ilişkileri gösteren araştırma hipotezleri belirlenmiştir. Çalışmada ”marka kimliği“, ”marka imajı“, ”marka değeri“, ”marka bilinirliği“, ”algılanan kalite“, ”marka sadakati“ ve ”marka bağlılığı“ markanın yedi boyutu olarak belirlenmiştir. Araştırmanın uygulama alanı olarakta, endüstriyel pazarlar içinde en önemli sektörlerden biri olan inşaat sektörü seçilmiştir. Ana kitle olarak, Ankara ilinde faaliyet gösteren 150 inşaat firmasına müraceat edilip ve ancak 32 firmanın cevaplaması neticesinde bu firmalarla yapılan anketlerde ”marka kimliği“, ”marka imajı“, ”marka değeri“, ”marka bilinirliği“, ”algılanan kalite“, ”marka sadakati“ ve ”marka bağlılığı“'nın denek grubu üzerindeki etkileri ile ilgili sorular sorulmuştur. Araştırmada marka değerinin endüstriyel pazarlardaki rolünü incelemek üzere elde edilmek istenen veriler; literatürden elde edilen bilgiler ve araştırmanın amacı doğrultusunda hazırlanan bir veri toplama yöntemi olan ”anket formu“ ile toplanmıştır. Elde edilen anket formlarındaki cevaplar kodlanarak SPSS programı ile analiz edilerek, çalışmada Güvenilirlik Analizi, Frekans Analizi, Faktör Analizi ve Tek Örneklem t-Test analizi yapılmıştır. Çalışmanın örneklem grubuna ait tanımlayıcı bilgiler ışığında, ankete katılan firmaların; % 40,6'sın'da çalışan kişi sayısı 50-250 kişi arasında ve % 59,4'ü 250 kişiden fazla olarak belirlenmiştir. Ayrıca ankete katılan firmaların; % 68,8'inin mal veya hizmetleri tüketim pazarına yönelik ve % 31,2'sinin mal ve hizmetleri endüstriyel pazarlara yönelik olduğu görünmüştür. Araştırmada verilerin değerlendirilmesine yöntem olarak Faktör Analizi kullanılmıştır. Sonuçlara göre Kaiser-Meyer-Olkin (KMO) örneklem yeterlilik ölçütü oldukça yüksek (0,756) çıkmış ve diğer önemli gösterge olan Bartlett Testi anlamlı (Sig. 0.000) olarak gözükmüştür. Bu da değişkenler arasında kuvvetli korelasyon olduğu ve veri setinin faktör analizine uygun olduğunu ifade etmektedir. Bu doğrultular ışığında Faktör Analizi yapılmış olup, araştırmada hipotez sonuçları genel olarak değerlendirildiğinde, araştırma amaçlarına ulaşıldığı ve araştırma sorularına büyük ölçüde tatmin edici cevaplar alındığı görünmektedir. Dolayısıyla araştırmada belirlenen markanın yedi boyutu olan; ”marka kimliği“, ”marka imajı“, ”marka değeri“, ”marka bilinirliği“, ”algılanan kalite“, ”marka sadakati“ ve ”marka bağlılığı" endüstriyel pazarlarda ilişkilerin sürdürülmesinde önemli bir röle sahip olduğu kanıtlanmış oluyor. Anahtar Sözcükler 1. Endüstriyel Pazarlama 2. Marka Kimliği 3. Marka İmajı 4. Marka Değeri 5. Marka Bilinirliği 6. Algılanan Kalite 7. Marka Sadakati 8. Marka Bağlılığı
Özet (Çeviri)
The aim of this study is“to research maintenance of relations in industrial markets and the role of brand on this”. Within this framework, for the purpose of this research, a research method has been adopted. In this model, we tried to show the role of seven brand dimensions, determined in accordance with the purpose of this research, in maintaining relations in industrial markets. The research model that was developed within the light of a detailed review of literature and some hypothesis showing the relations inside this model has been determined. Seven dimensions of brand determined in this study are“brand identity”,“brand image”,“brand value”,“brand recognition”,“perceived quality”,“brand loyalty”and“brand constancy”. The execution area of this research is one of the most significant sectors in industrial markets, construction sector. And construction businesses in Ankara have been chosen as the main mass. In this framework the main mass consists of 150 businesses. Among 150 construction companies of Ankara which were chosen to answer our questionnaire, 32 companies did so and provided us with their answers. The questions in the questionnaire were mainly related to the influences of“brand identity”,“brand image”,“brand value”,“brand recognition”,“perceived quality”,“brand loyalty”, and“brand constancy”on the experimental subject groups. A“questionnaire”was used to compile the data related to the role of brand value in industrial markets and the data obtained by literature review. The answers were coded and analyzed with SPSS program. Reliability Analysis, Frequency Analysis, Factor Analysis and One Sample T-Test were conducted in this study. Within the light of descriptive information of the sample group, the figures below were determined; the number of workers in %40,6 of the businesses included in these questionnaires are between 50 and 250, and more than 250 in the other %59,4. Moreover; the products and services of %68,8 are for consumer market and of %31,2 are for industrial market. Factor analysis was used as a method of analyzing the data. The Kaiser-Meyer-Olkin (KMO) sample proficiency scale was founded fairly high (0,756). And another indicator, The Barlett Test was found significant (Sig. 0.000). That means there are strong correlations between variables and the data set is convenient to factor analysis. The factor analysis was conducted within the light of these outcomes. Analyzing the hypothesis results in general, we realized that the aim of this study was achieved and there were satisfactory answers for the research questions. As a result, we understand that the seven dimensions of brand determined in this study,“brand identity”,“brand image”,“brand value”,“brand recognition”,“perceived quality”,“brand loyalty”and“brand constancy”have a significant role in maintaining relations in industrial markets. Key Words 1. Industrial Marketting 2. Brand Identity 3. Brand Image 4. Brand Value 5. Brand Recognition 6. Perceived Quality 7. Brand Loyalty 8. Brand Constancy