Pricing mechanisms on islamic finance products
İslami finans ürünlerinde fiyatlandırma mekanizmaları, müşareke mütenakısa vaka analizi
- Tez No: 868839
- Danışmanlar: Prof. Dr. YOUNES SOUALHI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Maliye, Religion, Finance
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: International Islamic University Malaysia
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışma, İslami finans ürünlerinde fiyatlanma süreci ve bu süreçte kullanılan mekanizmaların araştırılmasını ve analizini ele almaktadır. Aynı zamanda İslami bankalardaki uygulamaları aracılığıyla müşareke mütenakısa ürününün fıkhî bir incelemesidir. Bu çalışmanın temel amacı, İslami finansal ürünlerin fiyatlandırılmasında kullanılan mekanizmaları, özellikle finansal ürünler olmak üzere İslami finansal ürünlerin fiyatlandırılmasına yönelik genel standartları açıklamaktır. Aynı zamanda bu ürünlerin fiyatlanması ile tefeci faiz oranı arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Çalışma, tüme varım ve analitik olmak üzere iki yönteme dayanmaktadır. Tüme varım yöntemi, fakihlerin ve İslami iktisatçılarının fiyatlandırma sürecine ilişkin sözlerini ve İslami bankalarda müşareke mütenakısa ürünü için onaylanan uygulamaları takip etmektedir. Analitik yaklaşım ise, fiyatlama konusu ve mekanizmaları hakkında ortaya çıkan fıkhî ve ekonomik görüşleri ve müşareke mütenakısa ürününde fiyatlama sürecini değerlendirmektedir. Bu çalışmada ulaşılan sonuçlardan en önemlisi, İslami bankaların fiyatlamalarının birçoğunda hâlâ tefeci faiz indeksine bağlı olmalarıdır. İslami finans için özel bir indeks bulunmamaktadır. İslama finansta fiyatlama süreci hâlâ net değildir ve bu sürecin daha çok açıklığa kavuşturulması gerekmektedir. Özellikle müşareke mütenakısa ürünü çok fazla çeşitli uygulamalara sahip olduğu için bir fiyatlandırma mekanizması bulunmasını engellemektedir.
Özet (Çeviri)
This study addresses the pricing of Islamic financial products and their mechanisms. It is a jurisprudence study on the Musharakah Mutanaqisah Partnership (MMP( through its applications in Islamic banks. The study aimed to identify the pricing mechanisms used in the Islamic financial products, the general rules for their pricing, and the effects of interest rates on this process. This study used an inductive approach to get the views of Islamic economic scholars about the pricing process; and the usage of MMP applications in Islamic banks. Besides, it used an analytical approach to figure out the Islamic and economic views about the pricing mechanisms and to assess them in the field of MMP. The results of this study stated that Islamic banks are still using interest rates as an index in the majority of their pricing processes, and there is no special Islamic pricing index. In addition, the results found that the pricing in the Islamic banks has ambiguities, and needs more clarification, especially with the varieties of MMP applications, that obstruct the pricing mechanisms.