Çelik kutu profil kesitli kolon kiriş birleşimlerinin davranışının çevrimsel yükleme
Cycling loading behavior of column beam connection of steel box profile sections
- Tez No: 868893
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHYAR MAALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Çelik yapılar sismik performansları ve üretim süreçlerindeki avantajları nedeniyle tercih ediliyor. Özellikle ülkemiz gibi deprem riski yüksek bölgelerde, çelik yapılar daha güvenilir bir seçenek olarak öne çıkıyor. Kiriş-kolon birleşimlerinin mühendislik açısından önemi büyük. Bu birleşimlerin sağlam ve esnek olması, yapıların sismik yük altında sağlam kalmasını sağlar. Özellikle kutu kesitli elemanlarda birleşim zorluğu yaşanması, doğru tasarım ve üretim süreçlerinin önemini vurgular. Bu tür birleşimlerin kolay montajı için doğru tekniklerin ve malzemelerin kullanılması kritik öneme sahiptir. Bu çalışmada kutu kesitli kolon kiriş birleşimlerinde alın levhası yardımıyla bulonlu bir birleşim türü oluşturulmuştur. Bu birleşim türüne bağlı olarak incelenmesi için 8 adet deney numunesi hazırlanmış çevrimsel yükler uygulanmıştır. Sonlu elemanlar yöntemi ile analiz yapmak için ABAQUS(6.10) programı ile üç boyutlu olarak modellenmiştir. Alın levhasının kiriş üzerindeki konumu baz alınarak deneyler yapılmıştır. Sonuç olarak alın levhasının kullanımı maksimum moment ve maksimum kuvveti artırmıştır. Alın levhasının kolondan olan uzaklığı kiriş boyunun 1/5 ve 2/5 mesafeleri arasında kalması tavsiye edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Steel structures are preferred due to their seismic performance and advantages in the production process. Especially in regions with high earthquake risk like our country, steel structures emerge as a more reliable option. The importance of beam-column connections is significant in terms of engineering. These connections being strong and flexible ensures the resilience of structures under seismic loads. Particularly, the difficulty in connections in box-section elements emphasizes the importance of correct design and production processes. The use of correct techniques and materials is crucial for the easy assembly of such connections. In this study, a bolted connection type with a stiffener plate in box-section column-beam connections has been created. For investigation based on this connection type, 8 test specimens were prepared and subjected to cyclic loads. Finite element analysis was carried out using the ABAQUS (6.10) program in three dimensions. Experiments were conducted based on the position of the stiffener plate on the beam. As a result, the use of the stiffener plate increased the maximum moment and maximum force. It is recommended that the position of the stiffener plate on the beam should be between 1/5 and 2/5 ofthe beam length.