Investigation into prying force and bolt moment in bolted steel T-stubs
Cıvatalı çelik birleşimlerdeki kanırtma etkisinin araştırılması
  1. Tez No: 868960
  2. Yazar: TCHABREMANE JEAN DE LA CROIX KOMBATE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KIVANÇ TAŞKIN, DR. KEREM PEKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Çekme yüküne maruz kalan çelik T-parçaların davranışının ortak bir özelliği, T-parçanın başlıklarının deformasyonunun bir sonucu olarak oluşabilecek kanırtma etkileridir. Kanırtma etkiler, cıvatalarda oluşan kuvvetlerin önemli bir artışının yanında cıvataların eğilmesine neden olabilirler. Her ne kadar T-parça modeli yıllar boyunca kapsamlı bir şekilde araştırılmış ve dayanım ve rijitlik açısından tasarım tahminlerine yol açmış olsa da, cıvatalı T-parçalardaki kanırtma etkilerini araştıran çoğu çalışmada cıvataların eğilmesi göz ardı edilmiştir. Sonuç olarak, mevcut yönetmeliklerde cıvatalardaki bükülme momenti hesaba alınmamaktadır. Bununla birlikte, çekme ve bükülmenin birleşik etkisi cıvatalarda önemli gerilimlere neden olabilir ve erken kopmaya neden olabilir. Bu çalışmada, kanırtma etkilerini araştırmak için kaynaklı plaka T-parçalar üzerinde kapsamlı bir parametrik çalışma gerçekleştirilmiştir. ABAQUS'ta oluşturulan gelişmiş sonlu eleman modellerini kalibre etmek ve doğrulamak için literatürdeki deneysel veriler kullanılmıştır. İyi bir uyumluluk sağlanmış ve flanş kalınlığı, kenar mesafesi, bulonların arasındaki mesafe, cıvata çapı, çelik sınıfı ve cıvata sınıfı gibi farklı malzeme ve geometrik parametrelerin etkisini incelemek için çok sayıda sonlu eleman modeli oluşturulmuştur. Toplam cıvata kuvveti, kanırtma kuvveti, cıvata momenti ve temas kuvvetlerinin bileşkesinin konumu gibi kanırtma etkilerine ilişkin çeşitli değerler araştırılmıştır. Bu çalışmanın yeniliği cıvatalarda oluşabilecek eğilme momentine odaklanılmasıdır. Parametrik çalışmanın sonuçlarını kullanan bir eğri uydurma işlemi yoluyla, kanırtma kuvvetinin ve cıvata eğilme momentinin değerlendirilmesi için bir formül önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
A common characteristic of the behaviour of steel T-stubs subjected to tensile loading is the prying effects which can develop as a result of the deformation of the flanges of the T-stub. Prying effects can induce a substantial increase in bolt forces as well as the flexural engagement of the bolts. Although the T-stub model has been extensively investigated over the years and led to design predictions in terms of strength and stiffness, the flexural engagement of bolts has been disregarded in most studies that investigated prying in bolted T-stubs. Consequently, the actual codes do not account for the bending moment in the bolts. However, the combined action of tension and bending may induce substantial stresses in the bolts and cause premature failure. In this work, an extensive parametrical study was carried out on welded plate T-stubs to investigate prying action. Experimental data from the literature was used to calibrate and validate advanced FE models that were constructed in ABAQUS. Good agreement was obtained, and a large number of FE models were generated to study the influence of different material and geometrical parameters such as flange thickness, edge distance, gauge distance, bolt diameter, steel grade, and bolt class. Various values related to prying effects such as the total bolt force, prying force, bolt moment, and the position of the resultant of contact forces were investigated. The novelty of this study was the focus on the bending moment that may develop in the bolts. Through a curve fitting process using the results from the parametrical study, a formula was proposed for the evaluation of the prying force and the bolt bending moment.